Avatar uživatele
Registrovaný

Má cenu žádat o zvýšení výživného?

dobrý den, mám dotaz ke zvýšení výživného, jestli to má vůbec cenu. Syn má již 14 let a otec mi na něho platí 3000 kč již od jeho 4 let, domluvit se na zvýšení dobrovolně nechce. Před 10ti lety ještě podnikal, odstěhoval se do jiného města a já o něm nic nevím, co dělá, kde bydlí, živnost má zrušenou. Syna si bere opravdu jen minimálně, ted ho už neviděl asi půl roku :( Mám obavu, že když si zažádám o zvýšení, že mi výživné ještě sníží, kdyby náhodou dělal jen na černo. Poradíte mi? Máte s tím někdo zkušenost? děkuji

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Než uděláš něco, co pak nebudeš moci vzít zpět, zjisti si více informací...
Taky je možné, že pokud si žádost o zvýšení podáš, ´dožereš´ jej - a o se u soudu skutečně domůže snížení výživného...
;-)
Např. - proč se na zvýšení domluvit dobrovolně nechce?


Avatar uživatele
Stříbrný

Nešla bych do rizika, kdybych neznala manželovy příjmy. Částka 3.000 Kč je dle mého názoru až dost přiměřená. Náklady na syna nesete společně s manželem, nejenom manžel.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

pusinka50: toho se právě obávám, tak váhám, 3000 byly dost pro menší dítě, a věřte mi, že po 10ti letech, kdy žiju se synem sama a o vše se musím postarat, moc dobře vím, že nejen náklady bychom měli nést společně, ale bohužel, otec se o syna zajímá minimálně a nestará se vůbec, takže částka 3000 je pro něho podle mě ještě málo, když by to mělo být sparavedlivé, já dám taky 3000 ale ta starost o syna je nezaplacená, a rozčiluje mě, že si myslí, jaký majlant mi platí, ale nezajímá ho ani jaké měl syn vysvědčení !

Avatar uživatele
Bronzový

pizlicka

nechápu,proč zájem o syna přepočítáváte na peníze.

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

Do výše výživného by se tak mělo započítat také to, že se žena o děti stará a věnuji jim volný čas.

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

no právě ... myslí si, že mi platí až moc...jenže 3000 na 4leté a 14ti leté je velké rozdíl, stále s tím váhám. Kdyby si ho spon bral pravidelně co 14 dnů, tak nechci nic, ale když se mu ani nevěnuje, nezavolal nikdy do školy, něco mu koupí max na narozky a vánoce. Nevím jak zjistit co dělá, ale chudák určitě není.

Avatar uživatele
Bronzový

pizlicka

když vás trápí vídání,řešte vídání,když chcete víc peněz,řešte peníze.ale netvrdte tu,jak vas trapi frekvence vídání,když řešíte jen peníze.

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

prosím vás, všechno souvisí se vším, kdyby mu věnoval čas a starost, bral si ho co 14 dnů, jak to má být, tak 3000 stačí, ale pokud si ho bere 1x za půl roku, nekdy ani to ne, tak je částka malá. A ano přepočítávám zájem na peníze v tomto případě, protože on je taky rodič a když se nestará, tak at moji veškerou starost alespon zaplatí.

Avatar uživatele
Registrovaný

Laďa99

Souhlasím s Gecco. Musíš si sehnat více informací co dělá. Pošli pátrat třeba kamarádku kterou nezná.

Můžeš si v současné době myslet, že 3000 kč je málo, ale vzhledem k tomu, že takovou cifru platil již před 10ti lety, tak platil dostatečně velkou částku.
Bohužel máš v tomto spíše štěstí, z okolí znám jen pravý opaky. Dokonce znám jednoho, který platí na dítě 200 kč a soudy na něj nemohou, protože má k tomu ještě dluhy a má snahu všechno splácet, i když málo, ale snaha se cení.

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

to nemám jak zjisti, bydlí úplně v jiným měste, neznám ani adresu. vím, že jsou na tom některé ženy hůř, ale když si syna nebere ani se nestará, tak ty 3000 nejsou nic moc na tak velký dítě. a to ještě není schopný platit tak jak má, vždy platí později, za 10 let si nezvykl, někdy dokonce zapomene...zapomene na syna, že má poslat blbý prachy :( to je hodně smutný

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

...".jenže 3000 na 4leté a 14ti leté je velké rozdíl,"...
Souhlasím, ale při určování výživného se výrazně přihlíží k příjmům plátce - nemá-li (dostatečné) příjmy, může soud výši výživného snížit...
___
..."chudák určitě není"...
Přesto příjmy mít nemusí...
___
A ještě jedna věc - v jaké relaci s výší výživného jsou tvé příjmy?
;-)

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

hm, asi to zatím nechám tak, ale až půjde syn na střední? to možná risknu, ale bohužel, nemám jak zjistit jeho příjmy :( já mám příjem vyšší než průměr, ale platím hypotéku, což nikoho nezajímá, já vím... ty 3000 mu určil tenkrát soud, protože neměl podanou danovku, tak raději souhlasil, ale jelikož se jinak o syna nestará, tak se mi to už zdá málo.

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

Nemá. smysl se o tom bavit, když nevíte, kolik bývalý nyní vydělává. Jestli nepracuje jen na černo. Mimochodem, nejde otcovský pravidelnější styk s dětmi vyřešit soudně? Soud by i našel jeho bydliště. Pokud by hrozilo, že pracuje načerno a že by mu výši alimentů snížili, šlo by žádost o zvýšení alimentů stáhnout, ne?

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Myslím si, že soudně přikazovat péči není dobrej nápad. Horší než nebýt s někým s kým být chci je snad už jen to být s někým, kdo se mnou být nechce... Zvlášť pokud na toho dotyčného budu plně odkázanej.

Avatar uživatele
Registrovaný

černávdova

Nechci soudně přikazovat, aby si otec syna bral :))) je mi jasné, že pokud sám nemá o syna zájem, nic ho nedonutí a můj syn už s ním ani nechce být, není hloupý a už dávno vycítil, že o něho otec nemá nějaký velký zájem. Jde mi jen o to, zda žádat o zvýšení výživného, když už půjde příští rok na střední školu a zvednou se mu tím pádem náklady, ale bojím se, aby ti naši soudci, alimenty ještě nesnížili, pokud otec nepracuje nebo jen na černo. Jestli to jde už v rozjeté věci stáhnout zpět, to nevím, asi ne.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

To chápu. Psal jsem v reakci na Pusinku ;-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1169
Zlatý marci1 902
Zlatý quentos 664
Zlatý iceT 634
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 532
Zlatý ivzez 525
Zlatý panenka 488
Zlatý led 457
Zlatý zjentek 436

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.