dust8

Lze updatovat Windows 7 32bit na 64bit pomocí nějakého softwaru bez přeinstalace celého systému?

Nějak jsem omylem nainstaloval jen 32bit a teď mám místo 4GB Ramky aktivní pouze 3GB. Není to škoda? Nebude mi to giga ramky chybět? Nechystám se updatovat na 8GB ram či více, takže moje situace výhledově vypadá tak, že bych stejně měl jen 4GB technicky a 3GB prakticky.. „No je to na palici..“

Nechápu kdo ty 32bity tenkrát navrhoval, že nedokázal povolit max 4GB Ram, které jsou běžnější a dal tam jen 3GB. To mi nejde na rozum.

Nejlepší odpověď
anonym

Ten problém vznikl kvůli microsoftu který se snažil lidi donutit k upgradu na vyšší verzi systému, tehdy to bylo z XP na 7 (XP z počátku dlouho neměly 64bit verzi právě proto aby uživatele s více ram byli nuceni upgradovat) … microsoft v pohodě mohl přidat virtuální adresaci a i na 32bit systému používat libovolný objem RAM ale ze zjevného důvodu to neudělal. Prostě snana rejžovat 🙂

Vemte si třeba linuxové systémy kde ta snaha luxovat peněženku není zdaleka taková, tam i 32 bit verze uměly adresovat až 64 GB RAM, čili by to klidně šlo, kdyby microsoft chtěl – ale nechtěl.

Naštěstí to za microsoftu udělali výrobci hardware když zavedli v rámci CPU podporu PAE viz článek https://www.ro­ot.cz/clanky/pro-4-gb-ram-nepotrebujete-64-bitu-je-tu-pae/ … upgrade na 64bit OS jen kvůli adresovatelnosti ram opravdu nutný není – to je jen takový mýtus.

Microsoft na chvíli vyměkl a zveřejnil pod tlakem 32bit kernel verze 7600 s podporou PAE který umožnil použít víc než 4GB RAM ale v SP2 podporu PAE zase vypnuli, holt snaha lidi tlačit k upgradu byla silnější než vůle jim vyjít jakkoliv vstříc 🙂

Další odpovědi
Arne1

Je to sice možná na palici, ale jsou k tomu dobře důvody. Tady máš článek kde se o tom píše, je to první odkaz který mi Google vrátil na tvůj dotaz.
http://www.michal­zobec.cz/proc-32-bit-x86-systemy-nikdy-nemohou-vyuzit-celych-4-gb-ram-nebo-i-vice-1606