Rejdos

Lze rozdělit kruh 4 řezy na 12 dílů?

Rozdělení kruhů pomocí 4 přímek na 12 dílů? je to vůbec možné?

Nejlepší odpověď
Kazatel

ne

Další odpovědi
zjentek

Tak třeba pizza. Provedeš dva řezy a máš 4 díly. Dáš na sebe, provedeš další dva řezy (aby se nekřížily) a máš 12 stejných dílů, 12 lidí může ochutnat. (;

Dochy

Pokud vynecháme tu možnost přeskládat pizzu, tak 11 je maximum.

Rys95

Teď nevím v jakém kontextu se ptáš? Třeba kruh, pařez stromu?

Justin1

To nevím, ale určitě je třeba uvažovat dělení na díly různých velikostí a tvarů. Zkusil bych nejdřív rozdělit kruh 3 řezy (tak, aby vznikl trojúhelník se všemi třemi vrcholy uvnitř kruhu) na 7 dílů a potom nějak přidávat čtvrtý řez tak, aby 5 z těch 7 dílů bylo protnuto čtvrtým řezem, ale nejsem si jistý, jestli to je možné. Možná je v tom nějaký fígl, možná je třeba přejít z roviny na nějakou zakřivenou plochu.

Justin1

Na 11 dílů by to šlo.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-rozdelit-kruh-4-rezy-na-11dilu

_Bůh_

Kde je vůle, tam je cesta.