Pražská Del

Lze průjezd pěší zónou řešit jako přestupek na místě, nebo podle strážníka, který mě zadržel, nikoliv?

Dnes jsem projel pesi zonu v Praze na Andelu, chtel jsem prestupek resit na miste, ale straznik mi oznamil ze to nelze resit na miste a ze pokuta se pohybuje okolo 10ti tisic korun. Ja si osobne myslim ze je to blbost, ma pravdu nebo ne? Cele jednani s nim nahravala palubni kamera, tak se alespon muzu branit kdyby nemel pravdu.

Lze prujezd pesi zonou resit na miste?

Nejlepší odpověď
Edison

Tak to hledám a jde o to, co za porušení Ti napsal.

Jediný, co mě napadá je
§ 125c
Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

  1. jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

(5) Za přestupek se uloží pokuta

  1. od 1500 Kč do 2500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).

(8) Přestupek, za který se podle tohoto zákona ukládá zákaz činnosti, nelze projednat příkazem na místě.

A kazatel se s „domluvou“ poněkud mýlí:

(9) Za přestupek podle odstavců 1 až 4 nelze uložit napomenutí.

Další odpovědi
Herjulfson

Strážník neměl pravdu. Průjezd lze řešit na místě. Edison to pěkně rozpracoval a tak jen doplním – Ve stejném paragrafu §125c jak uvádí je odst.
(7) Příkazem na místě lze uložit pokutu do

  1. 2000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. k).

(A ještě jedno malé doplnění příkaz na místě je to samé jako dříve nazývaná pokuta v blokovém řízení – nesprávně také někdy jako bloková pokuta).

Kazatel

Přestupek může být řešen příkazem na místě pouze, pokud jsou splněny zákonem stanovené podmínky:

K vyřešení přestupku nestačí domluva. Vyřízení přestupku domluvou neformální způsob, jak vyřešit přestupek, aniž by muselo být zahájeno přestupkovém řízení.

Obviněný s příkazem na místě souhlasí.
Obviněný musí vyslovit souhlas:

se zjištěným stavem věci,
s právní kvalifikací skutku,
s uložením pokuty,
s výší pokuty,
s vydáním příkazového bloku.

Pokud s některou touto věcí nesouhlasí, bude muset být přestupek projednán v nezkráceném správním řízení.

Podle mě by k postoupení do správního řízení nemuselo dojít, kdyby Vás strážník správně poučil, nicméně neznáme celé okolnosti případu (a jak vidno, i ochránci zákona si jsou schopni ledacos pro obhajobu svého postupu i ledacos vymyslet, což se těžko prokazuje).

Kazatel

@Edison Mýlit se pochopitelně může každý, ovšem i spravná rada je k ničemu, pokud někdo nedokáže zvládnout pochopit psaný text.

Edison

Já jen, že to není tak striktní a je to výslovně uvedeno v zákoně.

Edison

Přesnost v tomto případě vidím jako celkem důležitou věc, pokud jde o právo.

Kazatel

Ale v mé odpovědi jsou konstatovány obecné předpoklady pro řešení přestupku příkazem. Tazatel předevšim zpochybňuje nutnost postoupení do správního řízení. Mimo to, i u dopravních přestupků řešení napomenutím bylo pro rok 2019 opět ve hře, kde se to zaseklo netuším, to je ovšem pro danou, dotazovanou situaci, zcela nepodstatné.

Edison

Zaseklo se to na prováděcím předpisu. Problém je, že i na „napomenutí“ musí policista sepsat záznam. K tomu ovšem nemá příslušný formulář, tak se na to kašle.