Kepler

Lze považovat americkou country music za lidovky národa USA?

Jako třeba u nás slovácký, valašský nebo jiný folklór?
Líbí se vám country? A jak vůbec tento styl vznikl?

Nejlepší odpověď
ivzez

Country poslouchám docela ráda.

Za lidovou hudbu ji považovat lze. Ale „národ USA“ vnímám problematicky.
Podle mne jsou národem USA indiáni. Spíše bych mluvila o občanech USA.

Další odpovědi
quentos

Určitě. Vždyť už ten název znamená doslova „venkovská“ hudba. A na venkově se hrály lidovky.
Country hudbou (tou americkou) jsem byl skoro doslova odkojen. Občas ji poslouchám dodnes.

Aliendrone: je vidět, jak tomu prd rozumíš. V country se banjo vyskytuje velmi zřídka, pleteš si to s bluegrassem.

Ušel ventil

Určitě -
Ve svých počátcích v prvních dekádách 20. století se tehdejší hillbilly (termín country music je podstatně novější) skutečně vyvinula z hudby provozované lidovými muzikanty v barech a na tancovačkách a podobně jako naše dechovka se nakonec stala hudbou umělou. Na rozdíl od naší malé scény je však jih a západ Spojených států, který je hlavní domovinou country, zemí rozlehlou, kam putovali za štěstím příslušníci snad všech národů, a každý z nich si přinesl něco ze své kultury.
http://www.mu­zikus.cz/publi­cistika/Histo­rie-hudebnich-stylu-Country~18~pro­sinec~2004/

aliendrone

NE! Je o HNUS poslouchat. Já poslouchám sice všechno, co se mi líbí napříč všemi žánry od nejklasičtější klasiky, přes metal až po hip hop, ale tohle prostě nějak nemusím. (když slyším to banjo nebo dokonce skotské dudy… BLÉÉÉ!

Pochopitelně mezi lidovkami jsou i vyjímky – no kápni božskou – nikdy po delším posezu s chlapama v kulturně-společenském zařízení jste si nezazpívali „Cóóóó jstéééé hááásíííčíííí, cóóó jstééé děééláááálíííí…“?

Fakt je, že banjo omilostním v případě, že jde o slavné hity Ivana Mládka, ty si s chutí zazpívám (ve sprše, v autě)! Dudy ovšem nikdy. Myslím dudy jako dudy, ne dudy jako DUDY! ;) :D :D

Michala11

Jestli ano, tak by k těm lidovkám, měli patřit i ty afroamerický žalmy z bavlníkových plantáží. Country neposluchám, tak mě původ nikdy nezajímal.

Kepler

Michalo, ty afroamerické žalmy daly vzniknout soulu, později i jazzu a byla to záležitost jen v okolí New Orleansu. S country music to nikdy nemělo nic společného.

Michala11

Jistě že to nemá s country nic společného, to sem netvdila.

Kepler

Mimochodem jazz a swing taky miluju.

Kepler

Ivzez: národ USA skutečně existuje, i když vznikl uměle přetavením různých jiných národů, převážně z Evropy. Mají svou kulturu, odlišný anglický jazyk, historii. Je ale fakt, že s definicí národa je to trochu složité. Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod

ivzez

Díky za odkaz.
O tom politickém národu jsem ani nevěděla, brala jsem to jen podle jazyka a kultury.

U té country my mne zajímalo, kdo ji vlastně začal hrát. V USA žije a hlavně řada příslušníků jiných národů, které se tam stěhovaly za prací, zemí, za svobodou, … Který z nich asi stojí za vznikem country?

Kdysi dávno jsem po Praze prováděla dva občany USA, šlo o manžele, kteří pocházeli z Německa. Bavili jsme se o všem možném, mj. i o hubě. Po několika letech v USA vyšla velká kniha folkových písní. Ti manželé si na mne vzpomněli a poslali mi ji. Dodnes si ji považuji.

ivzez

Oprava:
U té country By mne zajímalo, kdo ji vlastně začal hrát. V USA žije a hlavně ŽILA řada…

… mj. i o huDbě.