hapiky

Lze odejít do předčasného důchodu bez nějakých větších finančních ztrát?

Dodatek: Pepa25: Přesně to jsem myslel. Je to ale bohužel dost finančně náročné.

Nejlepší odpověď
Kepler

Lze. Já jsem např. odešel do důchodu o 1 rok dříve, čímž jsem dostával asi o tisícovku méně. Tím pádem jsem ale dosáhl na příspěvek na bydlení od sociálky, který mi to víceméně kompenzoval. Pak ovšem přišly ty výraznější valorizace důchodů a bylo po příspěvku.

Další odpovědi
mosoj

No moc o toho o důchodu neznáte. Předčasný důchod vždy znamená nižší důchod a ten je konečný. Dříve se předčasný důchod po dosažení důchodového věku dopočítával do normální výše. Neznám dnešní parametry krácení důchodu, ale nižší postih než dříve určitě nebude.
Já když jsem šel do předčasného důchodu o dva roky (majitelé rozkradli fabriku ve které jsem dělal!!) tak mně krácení důchodu dělalo cca 1000 Kč!!

Hlada tady hlásá bludy.
Souběžně s pobíráním předčasného starobního důchodu si můžete až do dosažení důchodového věku vydělávat jen tak, aby váš výdělek nezakládal účast na důchodovém pojištění. To znamená, že nemůžete mít zaměstnání na normální pracovní smlouvu (ani na částečný úvazek, ani na dobu určitou), a to bez ohledu na výši příjmu. Pokud byste nastoupil do zaměstnání, kde výdělek zakládá účast na důchodovém pojištění, je nezbytné výplatu předčasného starobního důchodu přerušit.

Něco jiného je pracovat při normálním nekráceném důchodu.

Procovat i po dosažení důchodového věku tzv. na procenta se vyplatí pouze lidem s velmi vysokým příjmem. Při malém příjmu, navýšení důchodu za rok práce navíc je minimální.

Arne1

Předčasný odchod je vždy ztrátový. Naproti tomu pozdější odchod je výrazně výhodný.

Hlada

Ano, 5 let předem. Dostat téměř milión navíc k normálnímu příjmu není k zahození. Sice je pak důchod o málo nižší, když se ale spočítá věk, kdy se tato ztráta srovná, většina z nás se ho nedožije.

Pepa25

U předčasného důchodu se vždy tratí, IMHO to nestojí za to, ale záleží na konkrétní situaci daného člověka.
Bez finanční ztráty je jen předdůchod.

Zdroj: https://www.me­sec.cz/clanky/pred­duchody-v-roce-2019-na-penzi-z-vlastnich-uspor-potrebujete-statisice-korun/

dudu

To je irelevantní. Počínal jsem si stejně jako kolega Kepler s tím, že dopad na výměr byl u mě ještě razantnější. Krátce jsem si vyčítal svoji možnou unáhlenost. Po deseti letech v pozici penzisty si však rozhodnutí pochvaluji. V šedesáti jsem byl v dobré kondici, mohl cestovat a na chalupě dělat blbiny s vnoučaty. Postupně však ubývalo sil i elánu, zato přibývalo nemocí, tudíž bych si peněz, kterých jsem se kdysi vzdal dnes neužil. V účetnictví se této transakci říká časové rozlišení. V tomto případě jsem si v předstihu radost moudře vyměnil za peníze.
Snad bych ještě doplnil, že při odchodu do penze jsem měl odpracováno 40 let a šest měsíců.

Kajoch

Nelze,ale po zvážení některých individuálních skutečností,je to velmi rozumné rozhodnutí…viz já:)

Hufnágl

Já to měl s důchodem snadnější. 3 roky před dosažením starobního důchodu jsem ze zdravotních důvodů byl na ID III. stupně, průměr jsem měl skvělý a tak jsem nepřišel o žádnou částku, zatím co manželka šla o rok dříve a byla potrestaná odejmutí 900 korun na stálo. Mimochodem: Měl jsem odpracováno včetně ID 47 let a na výši svého důchodu si nestěžuji.

hapiky

Kepler: Myslel jsem právě situaci, že nenastanou ŽÁDNÉ finanční ztráty(i když kompenzované).
Kdysi jsem četl, že existuje jakési připojištění, právě pro tyto účely.

Hlada

K čemu pojištění?
Plnění pojišťovny je téměř vždy chyba v pojistných výlukách.

Kepler

Bezztrátově to nejde. I to pojištění (které ovšem platí jen pro určité případy) nebo jakékoliv spoření a důchodové pilíře si musíš platit.