jojo2014

Lze nějak ověřit listinu, podpis na osvědčení o zaměstnání a potvrzení o příjmu? Potřebuji pro zahraničí.

Lze nějak ověřít listinu, podpis (soukromou listinu) do zahraničí?

Jedná se o osvědčení o zaměstnání a potvrzení o příjmu. Lze získat apostillu na tyhle dokumenty?

Nejlepší odpověď
Edison

UTFG:

Ověřit podpis do zahraničí je možné pouze u notáře. Je třeba, abyste notáři předem oznámili skutečnost, že ověřování bude do zahraničí, protože v takovém případě musí podpis ověřit přímo notář, případně notářský kandidát pověřený notářem k zastupování a nebo k ověřování do zahraničí. Nestačí Vám tedy ověření podpisu notářským koncipientem. Ověření podpisu do zahraničí vyžaduje následnou apostilaci. Apostilaci listin vydaných nebo ověřených notářem a dále listin vydaných justičními orgány České republiky provádí Ministerstvo spravedlnosti ČR – mezinárodní odbor civilní, který sídlí na adrese: Na Děkance 3, 128 10 Praha 2. Apostilaci ostatních úředních listin, jakožto i listin ověřených advokátem, provádí Ministerstvo zahraničních věcí, odbor konzulárních činností – referát legalizace. Adresa tohoto úřadu je Hradčanské nám. 5, 110 00 Praha 1. Pokud si necháte ověřit podpis advokátem, budete si muset nechat listinu potvrdit ještě Českou advokátní komorou. Apostilaci lze vyřídit na počkání návštěvou uvedeného úřadu a nebo poštou. Poplatek za jednu apostilu je 100,– Kč a hradí se kolkem.Výčet zemí, kde nepotřebujete superlegalizaci a další informace najdete zde: https://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/overova­ni_listin/pos­tup_pri_overo­vani_listin_vy­danych.html

Zdroj: http://www.no­tarskesluzby.cz/o­verovani_osved­covani.html

Další odpovědi
JájsemRaibek

Já jen doplním Edisona, že podpis asi ověřit nepůjde, ale půjd ověřit kopii dokumentu, který je shodný s originálem.
Podpis se ověřuje tak, že buď se podepíše před úředníkem nebo přijme podpis za svůj a to tehdy, když daná soba tvrdí, že dokument podepsala.
Těžko tedy bude někdo věřovat něčí podpis bez přítomnosti toho, kdo listinu podepsal. Jak řkám, ověří jen shodu s originálem.