martina1

Lze mít trvalý pobyt v rozestavěném RD, když bylo povoleno předčasné užívání stavby?

Stavebním úřadem nám bylo povoleno předčasné užívání stavby.Obecní úřad nám přidělil číslo popisné,ale paní ze stavebního nám sdělila,že č.p. se přiděluje až po kolaudaci a tudíž trvalý pobyt tu mít němůžeme.Kdo má pravdu?

Nejlepší odpověď
standa

Pravdu má úřednice.

Podle ustanovení § 10/1 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, se kromě jiného musí jednat o objekt, který má přiděleno číslo popisné.

§ 10

(1) Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je podle zvláštního právního předpisu určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.