hapiky

Lze foton (světlo) ve vakuu nebo mezihvězdném prostoru kromě černé díry něčím zbrzdit nebo zastavit?

Samozřejmě kromě hmotných překážek, skla či vody apod. Jak by asi vypadal zastavený foton?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Problematika zastavení fotonu po lidsku > https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2003_15_­las.php Jak vidíš, zcela bez hmoty se to neobejde, nutné jsou alespoň ty řídké páry.

Další možností je ovlivňovat světlo pomocí nepředstavitelně silných magnetických polí, jakými disponují magnetary (10exp12Tesla). Dokážeš si představit tak extrémní mag. pole, které je „hustší“ než běžná hmota? Tuhle fyziku, kdy vakuum má dvojlomné vlastnosti a jiné šílenosti moc nepobírám. ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Já si dokonce myslím, že bez hmotného prostředí to není možné vůbec. Světlo se chová zároveň jako vlna i částice s nulovou klidovou hmotností. Rychlost světla je vždy oněch 300 000 km/s ve vakuu. Postavíš mu do cesty silné magnetické nebo gravitační pole a letí si nezměněnou rychlostí dál, jen se trochu ohne a původně modrý foton zrudne vzteky. Ve vodě je rychlost ŠÍŘENÍ nižší, ale to neznamená, že tím klesla jeho rychlost. Jen se ta vlna-částice pohybuje po komplikovanější dráze dané hustotou prostředí. Pokud se foton nějakým způsobem zastaví, pak zanikne. Nejedná se ale o porušení zákona zachování hmoty a energie. Foton se přemění na jinou energii nebo na hmotu (E=mc2). Příkladem může být třeba fotoelektrický jev, na kterémžto fungují fotovoltaické články. Foton „vyrazí“ z hmoty elektron. Moc ale té kvantové alchymii nerozumím. Oč krásnější je primitivní elektronová chemie. Stačí připravit vhodné matérie a BUM!! Alien je pryč.