oui

Lze extrahovat z běžné fotografie informace o prostoru mimo vyfocenou scénu z ambientního světla na fotce?

Příklad: pokud fotim beznym fotakem stenu prede mnou, po prave ruce mam okno, ktere osvetluje celou mistnost, lze teoreticky extrahovat nejaky zbytkovy obraz (svetlo odrazene napr. ode me na stenu) z vyfocene steny?

Nejlepší odpověď
Quimby

Obávám se, že ani teoreticky to nelze, protože než světlo dopadlo na stěnu tak se mohlo tisíckrát odrazit, zlomit, takže může být mimo kameru milion věcí, které by vytvářeli dané světelné podmínky. Prakticky by to nešlo už vůbec z důvodu výpočetní náročnosti.

Další odpovědi
uccello

V reálu to není možné, tak jak popisuješ situaci. Ale můžeš si to ověřit lehce v programu 3d studio Max. Uděláš si jednoduchou scénu, aplikuješ požadované materiály, nasvítíš a pak už si hraješ s nástrojem Light Tracer. Ikdyž některé hodnoty vyženeš do extrémů, tak stejně budeš mít nulovou představu o zbytku scény. Záleží hodně na tom, jak daleko objekt od zdi je, jestli je nasvícený přímým slunečním světlem a jaké difuzní materiály jsou použity.

oui

Díky za odpovědi. Já jsem uvažoval, jestli by nešlo extrahovat třeba aspoň obrys aspoň nejvýraznějších objektů. Zajímá mě to čistě teoreticky jako myšlenkový experiment, takže klidně můžeme přidávat pomocné okolnosti. Třeba co kdyby byly v místnosti dva zdroje světla. Zmíněné okno v pravo, fotící stojí metr před přední stěnou („stěnou na dvanácti hodinách“), horizontálně ve středu (aby měly odrazy z ostatních stěn co nejdelší cestu). Fotograf tedy fotí stěnu před ním. V místnosti by bylo ale ještě jedno bodové světlo, mířící na fotografa, takže by se mělo odrážet od něj na stěnu.
Měl bych fotku stěny, řekněmě samospouští se stativem, před tím, než tam stál fotograf a potom. Následně bych mohl odečíst pixely a protože se změnila pouze přítomnost fotografa, tak by rozdíly v pixelech měly vypovídat především o něm?
Co myslíte?