Beer4Real

Liší se cena doplatku za plombu podle pojišťovny nebo ordinace?

Mají mě zitra hodit do huby nějakou tu bílou plombu (ne keramickou).
Vůbec nevím kolik se za to tak platí, ani přibližně.
Každá ordinace si to zřejmě zaúčtuje po svém co?
Kolik to stálo průměrně vám?
Ať mám aspoň představu

Odpovědi
anonym

Cena se liší i lékař od lékaře (věhlasnost doktora vs. lokalita), takže je v podstatě nemožné cenu odhadnout ´zvenčí´… Samozřejmě se cena bude lišit i podle velikosti a umístění plomby.
Nejlíp, když konkrétnímu doktorovi zavoláš a poptáš se, takto ´střelím od pasu´ – několik set.
😉
Doplňuji:
Mně už zubař nic neplomboval ani nepamatuju – ale ptal jsem se kámošky (dělal jí plombu relativně nedávno, bílou, keramickou, ne na viditelném místě – velikost neví 😉 – cca 1500,–.

da ny

Zřejmě půjde o fotopryskyřičnou plombu :)
Cenu má každá ordinace jinou. Úhrada od ZP je směšně symbolická.
Záleží na velikosti plomby ( jednoplošková, dvou, tří apod.) a tedy spotřebovaném materiálu.
Dále je několik výrobců (domácí, zahraniční) těchto pryskyřic, v různých cenových relacích a kvalitě. Záleží tedy na tom, jaké materiály má lékař ve své nabídce.
Pokud jde o plombu ve frontálním úseku čelistí (6 zubů, od 3 do 3) může se lékař při maličké plombě vejít do částky, kterou hradí zdravotní pojišťovny.
Z levnějšího materiálu (např. menší barevná stálost), který akceptuje ZP může tedy být pro pacienta „zadarmo“, bez doplatku. Lékař však tento materiál nemusí vůbec používat (podobně je to i u „amalgámových " plomb).
Rozdíl v ceně (stejná velikost, lokalita a materiál plomby) v našem kraji je několik set korun. Čili u jednoho lékaře zaplatím 200 Kč u druhého ve stejném městě 350 nebo 500 Kč. Ve vedlejším okrese (lázně) také 800 – 1000 za stejnou "službu“ pacientovi.
Každá ordinace má (měla by mít) ceník, do kterého je možno nahlédnout. Lékař v pronájmu bude mít možná vyšší cenu s ohledem na celkové náklady ordinace, oproti lékaři, který ordinuje ve svém.
Teoreticky může platit i Vaše věta:„Každá ordinace si to zřejmě zaúčtuje po svém co?“ :(
Každopádně před započatou prací by měl lékař pacienta seznámit s možnostmi a informovat o ceně.