ivzez

Lidský organismus se prý dokáže adaptovat na dlouhodobou bolest. Víte o tom někdo něco?

Poznámka:
Na toto už jsem se chtěla zeptat dříve, ale pak jsem zapomněla.
Otázku mi dnes připomněl (děkuji) Complex:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-se-telesna-bolest-jit-bodnout

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že spíš jde o zvyk, že se člověk s bolestí naučí žít a smíří se s ní.

„Samotné vnímání bolesti je subjektivní, a jsou jedinci, kteří bolest "snáší“, jiní jsou naopak velmi citliví.

Adaptace na bolest je velmi nízká, prakltiocky neexistuje".

O adaptaci na s. 157, 168 a 169.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=HlOq5ar­VUhAC&pg=PA169­&lpg=PA169&dq=a­daptace+na+bo­lest&source=bl&ot­s=u8m5r_mV2u&sig=AC­fU3U3IHyARpnLKBdjlaS­p05lenwOE17Q&hl=cs&s­a=X&ved=2ahUKEw­ja6LXd5rvhAhXE­YVAKHbZnABAQ6A­EwB3oECAkQAQ#v=o­nepage&q=adap­tace%20na%20bo­lest&f=false

Dovíte se o druzích bolestí,
--

"Život s bolestí "

Někdy bolest zhoršují i nevhodné potraviny. Jiné pomáhají.

Vyjádření České zdravotníoprů­myslové pojišťovny.

https://www.cpzp­.cz/clanek/2052-0-Zivot-s-bolesti.html

Další odpovědi
mosoj

Ano, žiji už mnoho let ( dá se říct, že téměř celý život)s bolestí svalů. Denně beru 2–3 prášky na bolest, nicméně bolest zcela nepřestane. Jedná se o nemoc autoimunitního původu a s věkem se to samozřejmě zhoršuje.

Kepler

Vlastní zkušenost nemám a když tak jsem na déletrvající bolesti neadaptoval. Možné to ale je. Celá problematika je dost komplikovaná.
Bolest je proto signál vysoké priority. Spouští adaptační procesy zaměřené na obnovu původního stavu, zejména přirozenou analgezii a hojení, psychologické obranné a adaptační procesy. Pokud jde o chronické bolesti, adaptace často selhává. Vše je fundovaně popsáno zde: https://mefanet-motol.cuni.cz/clan­ky.php?aid=1974

hapiky

No, když se říká, že si člověk zvykne i na šibenici…
Dlouhodobé bolesti a vředu na zadeli je dobré dát stopku. Ono už docela stačí, když se člověk nemůže třeba svobodně pohybovat, či přijde o sluch nebo nedej Bože o zrak. Činnost ať už jakákoliv by tyto neduhy mohla oddálit, samozřejmě pokud je ještě nemáte.