Avatar uživatele
Edison

Líbí se vám užívání nestandardního, nespisovného slovníku?

Ovšem správně psaného!

Třeba archaismy, prehistorická pravidla psaní a podobně…

Naposled jsem zachytil krásné slovo „šmakuláda“. Taky jej mám rád. A spousty dalších podobných „patvarů“, které tak úžasně obohacují naši mluvu.

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, fcoop, briketka10, marci1, aliendrone, Autista před 1594 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Líbí se mi a moc. Nebudu tak příště zmatený při návštěvě Čech. Sem tam si své slovo vymyslím i sám, hlavně že je pochopeno a je prča. Co mě ale mrzí, že zaniklo umění používání přechodníků. To byla tak krásná a zjednodušující věc, ač sám o tvaru slova nic nevědouc (nevědě, nevěda?), připadám si jako vyhořelá louč.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Jak kdy, jak kde. Když se to hodí, tak to přímo miluju. Naopak nesnáším, když se někdo v běžném hovoru snaží mluvit spisovně. Působí to jak pěst na voko a často z toho lezou paskvily.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Prej prehistorická pravidla psaní… tak to mi ho TVL vyndej, to jsem ještě nešňupal. To říct nějakej američan druhýmu anglicky, tak vzájemně ani nevěděj, o čem spolu mluvěj. (;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

V hovorové češtině nevadí, ale v úředním jazyku ano, stejně tak mě vadí v médiích např. při čtení zpráv. Nebo na různých fórech, kde se má člověk prezentovat svojí mateřštinou a ne se chovat jak vidlák. Jsou ale určité momenty, kdy jedině tak to plně vystihne situaci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Z novotvarů mě zaujala třeba "zeměkoulizace, chřesťan (milovník chřestu), kávislák(druh závisláka), krmohlav(něco s klínama), bubákizovat, štěkanátky a hafburger,… myslím je přímo nějaký interaktivní web, kde ta slůvka shromažďují.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Ano. Ale jen s tím se nespokojím, je třeba své předešlé výkony překonávat, bo jedině tak se vyhneš stagnaci a posuneš kupředu. Tudíž od vlastní slovotvorby či užívání drobných jedovatostí a pejorativ, plynule přecházím k vulgarismům (v jejichž stupňování jsem mistr) a pokud bych měl naplno otevřít stavidla vlastní elokvence, nejspíš by znechucením spadl celý internet! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Nedá se říct, že všechny výrazy jsou nespisovné, ale někdy jen zastaralé.

Třeba sloveso šmakovat je uvedené v PSJC jako lidové. To znamená, že je nespisovné. Sloveso pochází z německého schmeckem, Schmack

To je možné najít ve SNČ.

Od tohoto slovesa vzniklo odvozením podst. jméno šmakuláda. Stejná přípona jako čokoláda (čokuláda),. i když slovo má jiný původ.

Na rozdíl od čokolády je šmakuláda dobrá jen na pohled., ale příliš nechutná, tedy spíš negativní. I I když někomu třeba chutná. Proti gustu …

Nemocniční šmakuláda – viz odkaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nemocnicnimu-jidelnicku-rika-smakulada
.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Líbí. Některá slova mě baví i vymýšlet. Jelikož mám ráda humor, obzvláště tak, aby zněly legračně. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Autista

Jakby ne ty samolibý plantážníku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Annas, není to „čokuláda“, ale „čekuláda“ 😁 😁 Nevím proč, ale je to tak. 😁

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale je. U nás se říkalo čokuláda. Ale je čekuláda, čukoláda, jak uvádíte, dokonce i šokoláda.

Souvisí to s hláskovými změnami, které proběhly podle hářečních oblastí různě.

Ale slovník předložit nemůžu,, tedy citace z diplomové práce.

." Lidově je čokoláda označovaná též jako čukoláda, čokuláda, čekuláda."

https://is.mu­ni.cz/th/ttxzb­/diplomova_pra­ce.txt

Ověřila jsem to v Machkově Etymolotcikém slovníku.

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale je. U nás se říkalo čokuláda. Ale je čekuláda, čukoláda, jak uvádíte, dokonce i šokoláda.

Souvisí to s hláskovými změnami, které proběhly podle hářečních oblastí různě.

Ale slovník předložit nemůžu,, tedy citace z diplomové práce.

." Lidově je čokoláda označovaná též jako čukoláda, čokuláda, čekuláda."

https://is.mu­ni.cz/th/ttxzb­/diplomova_pra­ce.txt

Ověřila jsem to v Machkově Etymolotcikém slovníku.

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Klikám málo, ale stále se mně objevují příspěvky dvojmo.

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> Palec za vyloženě explicitní výzvu, ale přeci jen mi vrtá hlavou – co by tomu řekla Emmička? Nebo už není v hledáčku a ty máš konečně jasno ve své orientaci? ;) :D :D

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Cože? EMMA? Tssssssssss… ta už bude moje nejspíš nadosmrti! Teda pokud nějak rychle nezestárne, nebo tak něco. Prostě až na ní půjde znát, že už by se měla vdávat, tak pak vztah znova přehodnotíme. (;

před 1593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Čeština 2.0 | Slovník, který tvoříte vy
https://cesti­na20.cz/

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Tsss.. tam mám už několik svých příspěvků. 😁

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Keplere, trefa… Přechodníky mi taky nendou… Škoda… Přitom jsou pro to jasná pravidla… Ono… čeština je krásná a bohatá a i pro nespisovný jazyk ta pravidla existují a platí… Jen je jaksi… zapomínáme…

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Přechodníky nejsou tvary nespisovné, ale knižní, I když se o bčas objevují v některých projevech. Jsou výhodné v tom, že krátí větu.

Ale musí být v obou větách stejný podmět.

Nikoliv např. Dívka koukajíc z okna, kopla ji krává.

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já se snad ty přechodníky doučím. No jo, to ale budu působit poeticky jako národní buditelé a nikdo tomu nebude rozumět. Myslíš, že aspoň někdo vyvalí bulvy a pochopí?

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Někdo vyvalí bulvy, někdo pochopí… 🙂 Držím palce… 🙂

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Elkone, tak samo, že nemám na mysli v oficiciálním, formálním styku… Tam to vskutku nepatří…

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Zjentku, ale to se speciálně v USA poměrně běžně děje… 😁 Ten z východu nerozumí tomu ze západu. A do toho s nima jedná moravák s oxfordskou a ostravskym přízvukem. 😁

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Beru to jako pokus mě urazit. To se Ti ale, chlapečku, nepovedlo… 😁 Esisisišim, tak tu opěvuji Marci!! 😁

před 1594 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek