Proč se nemocničnímu jídelníčku říká „šmakuláda“?

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Slovo Šmakuláda začal používat Roman Vaněk ( a myslí tím peklo na talíři ) ,je to popularizátor oboru gastronomie, autor kuchařek a tvůrce internetových pořadů o gastronomii a zakladatel Pražského kulinářského institutu.

Tady je na streamu Peklo na talíři – šmakulády – https://www.stre­am.cz/peklona­taliri/821563-smakulady-2013

A nemocniční jídlo asi tomu odpovídá – ale to ví jen kdo byl hospitalizován , to já nemohu posoudit …

Další odpovědi
annas

Toto slovo se používá v kladném, ale i spíš v negativním významu, jako nadsázka.

Jídlo v nemocnici – i tzv. šmakuláda" – pacientům „šmakuje“, tedy chutná., nebo „nešmakuje“. Když jsem ležela v minulosti v nemocnici, musím říct, že mně jídlo chutnalo. Ale jiní ohrnovali nos. Jak je to dnes, nevím.

Někdy se používá i u pokrmů, v nichž jsou všelijaké přídávky, takže ztrácejí svou chuť, nebo přidané omáčky mění chuť atd.

Danina65

Nějaký ten čas jsem po nemocnicích trávila, výraz šmakuláda jsem od personálu nebo pacientů nezaslechla.kvalita se liší kus os kusu, stejně jako v restauracích. Obvykle se to sníst dá, nutriční hodnotu to má asi také,dlouhodobí pacienti neumírají hlady, ale Lukul by do toho asi nešel.

Mc Merkurion

… šmakulády (to jsou spíš všelijaký náhražky místo kvalitních potravin, je to velmi hanlivý výraz) v nemocnicích nevaří, tam vařej UHO (aspoň do nedávna tomu tak bylo) …

Lamalam

Nevím, tohle slovo jsem v životě neslyšela. Kde se to používá?