bolak

LEŽ jako lhát a LEŽ jako ležet v češtině a angličtině

Je to náhoda, že „lež“ jako nepravda a „lež“ jako rozkazovací způsob od ležet jsou v českém jazyce homonyma, a v angličtině „lie“ jako lhát a „lie“ jako ležet jsou taky homonyma?

Nejlepší odpověď
annas

Jen stručně, to základní.

Čeština – podle etymologického slovníku
podst. . jméno lež – původ od lháti. Všeslovanské l6žo, l6gati, od keltského kořene lug. ,

sloveso rozkazovací způsob lež od ležet – od lego, legti, staročesky lahu, léci, od keltského kořene legh.

Takže jiný kořen, postavení hlásek, ztráta jeru atd. – vznik dvou homonym.

angličtina – podle etymologického slovníku vypadá, že jde rovněž o homonyma – srovnání s češtinou.

lež, lhaní lie – od kořene leugh.
lež – sloveso – uvádí se podobnost se slovanským lego

Doplňuji:
V němčině nejde o náhodu, ale o historický vývoj. Tvary svědčí o tom, že germánské jazyky angličtina i němčina atd. patří do indeoveropské rodiny stejně jako slovanská čeština.

Sloveslo ležet
Kořen legh – je zastoupený v germánštině i v řečtině. Samozřejmě dalším historickým vývojem vzniklo i německé liegen i legen.

Podstatné jméno lež
Všeslovanské l6žo, l6gati, od keltského kořene lug je zastoupeno všude. Příbuzné je německé lügen a leugen, sthněmecké lugi = n. Lüge. Keltský kořen lug-.

Samozřejmě že kořeny těch slov jsou stejné (liší se t¨někdy pravopisem), ale je vidět rozdílný hláskový a tvaroslovný vývoj.

Je vidět na třech jazycích, jak se kořeny upravily a vznikly tvary..

čeština – lež/ležet
angličtina – lie/lie
němčina – lügen /liegen

Jinak diskuse

Další odpovědi
ivzez

Nevím, jestli je to náhoda, ale je to zajímavé.

Podobné je to i v němčině:
lügen = lhát
liegen = ležet
(Češi často vyslovují stejně).

led

V tomto sme v slovenčine „rozumnejší“ klamstvo nedávame spoločne s ležaním
Lož (klamstvo) =/= Lež (ležanie)

quentos

nad tím jsem se taky kdysi pozastavil :{)> ovšem na kloudnou odpověď jsem nepřišel