EKSOT123

Letěly Ivanem hozené loupežnické kyje stejně dlouho nahoru jako dolů a líbí se někomu tahle mrazíkovská písnička?

Vracím se k Foundově krásné otázce, protože se jí podle mě nedostalo odpovídající pozornosti.
Kyje byly nahoře několik měsíců, takže mě napadá, že by musely běhat po zemské orbitě, event. v protisměru po sluneční.
Ale zkusme si to zjednodušit, že by tam nebyly tak dlouho. Říkám si, že se tu třeba najde nějaký machr a odpoví alespoň na něco.
Orientačně, jak dlouho by např. padal 10kg kyj z nějaké výšky, např 1000 km? A myslím si to dobře, že nahoru by letěl stejně dlouho? A jaká by cca byla max. výška, kde by se kyj musel zastavit, aby se ještě vrátil a neukradlo nám ho třeba Slunce? Jak dlouho by trvala jeho pouť k tomuto bodu a zpět?
Takový kyj musí pak mít při dopadu ohromnou rychlost a sílu, či co. Bylo by vůbec možné takový kyj bez raketového pohonu nahoru vystřelit?
Pokud do toho nikdo nepůjde, dávám alespoň tip na geniálně animovanou mrazíkovskou písničku, líbí se někomu?
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=m3JIUQbI­Uw0

Nejlepší odpověď
Kepler

Fakt ty kyje byly pryč několik měsíců? V tom případě opravdu byly někde na orbitě. Při návratu na Zemi by zcela jistě shořely. Kanaďané kdysi zkoušeli vystřelit relativně malé náboje na oběžnou dráhu pomocí superděla se strašně dlouhou hlavní, ale pokud se pamatuju, tak se dostali jenom asi tak na 100 km výšky. Bez raketového pohonu by to asi nešlo. Ovšem superman Ivan měl jiné znalosti a schopnosti. Pravděpodobně byl předkem Sergeje Koroljova.

Další odpovědi
led

Ivánuškovi sa síce podaril svetový rekord vo vyhodení kyja do výšky ešte pred štartom prvých návratových kozmických lodí, ale návrat kyja bol žiaľ podmienený nežiadúcou blizkosťou Aliendrona, kozmického netvora, ktorého Ivánuškov kyj udrel do hlavy a on (tento cestovateľ z kozmu) ho hodil naspäť na Matičku Rus a náhodou na miesto, kde bol práve Ivánuška.
Takáto je skutočná pravda, ktorú neskôr skreslili vo filme Mrazík…

marci1

O kyjích ti odpověděl fyzik „Kepler“. Písnička se mi líbí. Je to prostě ta pravá, veselá, ruská národní písnička. 🙂

aliendrone

Především se musím ohradit proti nehoráznému nařčení led! Ve sdílené paměti našeho hivu je dokonale zaznamenán tento jev a proto vím, jak to DOOPRAVDY bylo!

To tam tenkrát na koštěti kolem prolétala nějaká velmi podozrivo známá bosorka (nebudu její identitu dále rozvádět, mnozí JISTĚ tuší) na pokec ke kolegyni bábušce Jagušce. (Je i teorie, že se letěla zúčastnit nějakých orgií, nestyda jedna!)

Poté co Ivan vyhodil kyje do vzduchu je hamižně čmajzla a tím připravila nebohé loupežníčky o pracovní náčiní, načež tito zoufale trpěli hlady!!!

A když se po půl roce vracela z5 (nic divného – však mnozí víte jak NEUVĚŘITELNĚ dlouho dokáží ženské breptat, když se do toho pustí), tak ne aby je loupežníkčkům s omluvou za utrpěné strasti vrátila, kdepak! Místo toho ty kyje (se zločinnou škodolibostí jí vlastní) házela těm nešťastníkům přímo na hlavy!! TAKHLE to bylo, na nějaké mediální manipulace NEVĚŘTE!! ;) :D :D

Původně jsem ani nechtěl odpovídat, ale po zamyšlení a zpozorování příležitosti zdrbat Keperovu odpověď coby ne zcela dostatečnou NEMŮŽU odolat…

Z filmu víme, že kyje byly vrženy v létě a spadly v zimě, což pro jednoduchost budu interpretovat jako dobu půl roku. Trajektorie kyjů není známa, můžme předpokládat např., že byly vrženy na oběžnou dráhu, kde setrvaly po 6 měsíců, načež sestoupily do spodních vrstev atmosféry a následě jí zbržďeny spadly z5 na Zemi. NEBO byly vrženy např. proti směru pohybu Země kolem Slunce a na opačné straně Sluneční soustavy po půl roce došlo k jejich návratu. V úvahu možná přichází i trajektorie kolem Měsíce a Země (několik oběhů) s následným sestupem do atmosféry, popřípadě i výstup a zpomalení rychlosti na nulu velmi těsně před libračním centrem (Lagrangeův bod) s následným samovolným návratem atd. atd.

Je nutné si uvědomit, že zemské gravipole je NEHOMOGENNÍ (jeho intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti), tudíž NELZE použít jednoduchou galileovskou rovnici volného pádu. Navíc při předpokládaných nutných rychlostech (řádově jde o jednotky km/s (!) má na výpočet velký vliv i aerodynamický odpor atmosféry (je jasné, že kyje obdržely pouze počáteční impuls a nadále letěly setrvačností). Vliv pozice Měsíce také s ohledem na nemožnost jakékoliv korekce dráhy je též nezanedbatelný a víbůh na co jsem ještě nevzpomenul.

Každopadně z toho plyne, že Ivan byl dost možná NEJEN předkem akademika Sergeje Koroljova, ale je tu i velká pravděpodobnost, že mezi jeho potomstvo se řadí přinejmenším alespoň jeden z trojice akademiků Sacharov, Kapica, Landau! Důvod je prostý – na otázku loupežníků, kdy se kyje vrátí provedl BLESKOVÝ a PŘESNÝ výpočet Z HLAVY (bez pomocí alespoň matfyz. tabulek, natož počítačů)! Pozoruhodné!! ;) :D :D

Úmyslně vynechávám problemaitku targetingu (ať se vyřádí i někdo další) – i v dnešní době je obtížné lokalizovat po orbitálním letu přesné místo dopadu, tudíž jestliže Ivan věděl nejen kdy, ale zároveň i kam na +/- metry, je jasné, že na tehdejší dobu jde o přesnost přímo fenomenální! ;) :D

BTW – vzal vůbec někdo v úvahu, že Ivan je ve skutečnosti maskovaný Rusoman? (ruská a tochu drsnější verze Supermana) Pokud by to byl opravdu on (tedy major Ivan Sergejevič Dodržkin), tak by na tom výkonu nebylo nic divného! ;) :D :D

Písnička mne neoslovuje, nejde o to, že je ruská, ale nemusím žádné lidovky, i většina českých mi leze na nervy. O jůes country nedejbože o pištění/kvílení skotských dudů nemluvě. I když na pořádné dudy jinak aleienrdone je, to ANO! ;) :D :D :D :D :D :D :D :D

autacek

Kyje byly zašprtlé na větvích a spadly dík změně počasí. Navíc je to pohádka.

xxx3

Kepler: Ivan jakožto předek Koroljova je bezva ;)

Kepler

No, napadl mě jě ještě Werner von Braun, ale to není moc pravěpodobné 🙂