Avatar uživatele
Bronzový

Letadla z nezničitelného materiálu. Bylo by to řešení?

Inspiruje mě tato otázka: "Kdyz jsou tzv."cerne skrinky" v letadle neznicitelne, proc se potom nestavi cele letadlo z tohoto materialu?"

Zajímalo by mě, teoreticky, jestli pokud by se letadla stavěla opravdu z odolnějšího nebo dokonce nezničitelného materiálu, zvyšovalo by to v nějakých směrech bezpečnost cestujících?
Doplňuji:
Však já vím že je to úplná blbost, ale teoreticky by se zase nemohlo stát že by letadlo shořelo nebo vybouchlo

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Víš na co hlavně umírají upoutaní řidiči při čelním nárazu ? Na vnitří zranění, protože se jim utrhají vnitřnosti a utrhají se jim tím víc, čím je auto pevnější a nezdeformuje se. Proto se při konstrukci auta vytváří deformační zóny !! Takže nerozbitným letadlem by si nikdo nepomohl a pro pasažéra by byl výsledek nárazu ještě destruktivnější.
Deformační zónou je vlastně celé auto nebo letadlo. V okamžiku nárazu deformace materiálu spotřebovává kinetickou energii.
A vlastní působení kinetické energie není na pasažéra tak velké jako by bylo kdyby se letadlo nedeformovalo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.odpovedi.cz/…
-----------------------------
Řekl bych,že když letadlo spadne,tak bude úplně jedno,z čeho je vyrobeno.
A to, že je č.skř. nezničitelná,je jen zbožné přání.
Ona ani není černá,ale oranžová.


Avatar uživatele
Zlatý

Ono fakticky nic neni nezničitelné, a i kdyby se podařilo takové letadlo vyrobit, tak cestující by stejně většinou nárazem zahynuli a ještě by to vyšlo hodně draho.
Černá skřínka se zničí jen málokdy, úptrotože je poměrně malá, a je sestrojena tak, aby pokud možno odolala co největšímu nárazu


Avatar uživatele
Zlatý

Njn, je to kravina, jak sám říkáš. :-)
To, že se to letadlo po pádu rozláme by ve většině případů stejně už nic neřešilo, neboť by ty pasažéry (a je jedno jestli připoutané nebo nepřipoutané) rozdrtil 2. Newtonův zákon (zákon síly, F = m * a).
Spíš jsou zajímavé snahy o konstrukci záchranných padáků, tj. že v nouzi pilot vystřelí padák, který donese letadlo bezpečně na zem. Zatím to funguje jen u malých letadel.
Taky jsem si říkal, jestli by u těch velkých letadel nemohlo fungovat něco jako záchranný modul, do kterého by v nouzi nasedli všechny osoby na palubě a ten by se pak oddělil od letadla a např. na padáku se snesl k zemi. Princip podobný jako je u lodí či ponorek.


Avatar uživatele
Zlatý

Zaujímavé riešenia :)
Ale nikdo neuviedol, že lietadlá sú preto také "papierové" aby, ich váha nebola väčšia, než sú pohonné jednotky schopné dvihnúť. Musí sa vyrábať z čo najľahsích a súčasne pevných materiálov. V navrhovaných prípadoch, by sa museli dodať výkonnejšie (a ťažšie) pohonné jednotky a náklady by boli neúmerné ekonomike prevádzky.
Platili by ste za "turistickú triedu" let Praha-Bratislava len 50.000.-Kč?


Avatar uživatele
Stříbrný

víte kolik by pak stály letenky? kdyby celé letadlo bylo z nezničitelného materiálu, tak by to bylo stejně jedno - spadne tak jako tak - lidé by do sebe při pádu a nárazu, protože neletí připoutaní, naráželi a pozabíjeli se navzájem. letadla by byla neúměrně dražší a bezpečnost by to neovlivnilo ani v nejmenším...


Avatar uživatele
Stříbrný

Oni také ty černé skřínky nejsou nezničitelné
dnes jsou to hard disky. Posledně jsem je viděl koukat z rozbité skřínky. Černá skřínka je pozůstatek z doby kdy se zvuk nahrával na světlo cittlivý film jako zvuk u filmu.


Avatar uživatele
Zlatý

Obávám se, že takový letadlo by se nikdy nevzneslo :o) Přesně tatáž otázka padla i na sesterské anglické stránce Wiki Answers. Důvodů je několik: šílená cena takového letadla, příliš velká hmotnost... Navíc prý i samotná černá skříňka, když spadne z velké výšky, nepřežije. Ta "nezničitelnost" je dána i zapracováním do letadla.
Nehledě na to, že i kdyby se letadlo nárazem nerozbilo, lidi uvnitř by ten náraz zabil.

Zdroj: http://wiki.answers.com/Q/If_t he_black_box_flight_recorder_i s_never_damaged_during_a_plane _crash_why_isnt_the_whole_airp lane_made_out_of_that_stuff

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Zlatý Kepler 298
Bronzový kapitán 297
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 233

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.