Human

Ktorý smerom by prúdil vzduch v tomto prípade?

Napadla ma teraz jedna troška divná otázka a zaujímala by ma odpoveď :D
Predstavte si nejakú krabičku alebo niečo podobné, do ktorej sú spravené 2 diery a vnútri je ventilátor, ktorý nasáva vzduch z jednej diery a vyfukáva do druhej. Ak by sme však dieru, z ktorej ide vzduch von niečim zapchali, cez nasávaciu dieru by vzduch išiel smerom dnu alebo von? :D

Odpovědi
zzzzz

Já bych řekla, že se tam bude pořád točit ten samý vzduch. Určitě nemůže jít jen jedním směrem, to by se přetlakovalo, nebo pod tlakovalo a to je nesmysl.

anonym

Ani ven a ani dovnitř – ventilátor by jen vířil vzduch uvnitř.

mosoj

Na lopatkách ventilátoru dojde ke kavitaci, která způsobí rozvibrování samotných lopatek. Pokud bude mít ventilátor dostatečný příkon může vlivem kavitace dojít k destrukci lopatek či samotného ventilátoru.
Doplňuji:
Jinak řečeno proudění se zastaví oběma směry a na lopatkách vzniknou turbulence, které způsobí tu kavitaci.

NikkiHeat

pokud se jedná o ventilátor tak ten nenasává ani nevyfukuje žádný vzduch ale pouze ho víří…pokud by to byl spíš kompresor nebo něco podobného a ty si zacpal přívod vzduchu tak by teoreticky měl „chcípnout“ …něco na zpusob jako když ucpeš např. škrtící klapku tak motor zdechne ale pozor!!!! Jsem laik…

magorvkleci

Záleží na velikosti toho otvoru, ventilátoru a jejich vzájemné poloze. Pokud by šlo o osový ventilátor jako v PC umístěný přímo v ponechaném otvoru a nasával by dovnitř, tak bych řekl, že ve skříni vznikne přetlak, který bude podle možnosti unikat kolem osy ventilátoru (kde není takový výkon) ven. Nejspíš to ale bude celé mít takový odpor, že ventilátor udrží přetlak a výměna skrz jednu díru v podstatě nebude žádná.

Nakonec ty nafukovací hrady nebo reklamní nafukovací panáci nebo haly přesně takhle fungujou, že tam furt pracuje nasávací ventilátor.

cochee

V podstatě to řekl správně mosoj, jen se to nenazývá kavitace, ta se uplatňuje v kapalném prostředí. Tento jev se nazývá pompáž.
Doplňuji:
Vzduch by nasávacím otvorem šel chvíli dovnitř a chvíli ven, tento jev by se rytmicky opakoval („pumpování“). Ventilátor vytváří za sebou přetlak, až překročí kritickou mez tlaku, který je schopen vyvinout, pak část vzduchu ventilátor „přetlačí“ zpět, tím ovšem tlak klesne a jev se opakuje. Pompáž je naprosto nežádoucí právě z důvodu mechanického namáhání rázy, uvědomme si, že nemusí jít o nějaký ventilátor v krabičce, ale například turbokompresor, který stojí mnoho miliónů peněz. Tyto stroje bývají vybaveny antipompážní regulací či ochranou.

ke4n

pripomina mi to vysavac tak tu diru co jde vzduch ven zkus zapchat
pak napis kam to slo