led

Kto je zlý? Ako hodnotiť túto situáciu: „Zvedavý“ neznámy muž sa priblíži tesne k plotu s označením „pozor, zlý pes“

a snaží sa obdivovať obdivuje sporooblečenú spoločnosť pri bazene. Pozoruje ich zo susednej parcely, odkiaľ pohľad k bazénu nie je tak clonený pred nežiaducimi pohľadmi ako z ulice. Spoza plotu sa naňho s veškým štekotom vyrúti pes a v tesnej blízkosti plotu cvaká zubami. Neznámy odskočí od plotu a spustí hromy blesky na majiteľa psa a hrozí tretným oznámením za utrpený šok.
1 – Má právo dotyčný muž nazerať do súkromia iného?
2 – Spôsobil majiteľ psa naozaj ujmu tomuto „zvedavcovi“, tým, že pes dotyčného odohnal od plota ale pritom sa v žiadnom prípade (ani žiadna jeho časť tela) neocitol mimo „stráženého územia“?
K tomuto ma naviedla správa „Ruská stíhačka sa takmer zrazila s prieskumným lietadlom USA“ http://www.ak­tuality.sk/cla­nok/273930/rus­ka-stihacka-sa-takmer-zrazila-s-prieskumnym-lietadlom-usa/?utm_source=a­zet.sk&utm_me­dium=box-magaziny-aktuality&utm_con­tent=clanok1&ut­m_campaign=HP-new2#
3 – mal pravdu ruský pilot, ktorý svojim štekotom a cerením zubov odohnal „neznámeho zvedavca“? Všetci účastníci mu priznávajú nepoužitie zbraní a neprekročenie ruských hraníc.

Nejlepší odpověď
Adula.57

Na plotu bylo jasně napsáno „pozor, zlý pes“, to vystihuje celou situaci, neznámý muž tam neměl co dělat a k tomu narušoval soukromý cizích lidí. To stejné bych řekla ke stíhačce.
Doplňuji:
*soukromí

Další odpovědi
iceT

  1. nikdo nemá právo nasísat cizím do soukromí,ovšem pokud situace je taková,že přes plot je dobře vidět,tak se není co divit,že lidi holt čumí(pokud je na co)
  2. újmu si pozorovatel způsobil sám,nemá co strkat oči a tělo blízko plotu(že tam není pes nelze usuzovat jen z toho,že ho nevidíme,pes může u plotu klidně pospávat a my ho svým přiblížením vyrušíme.kolikrát se psí štěkot ozval za vraty domu,když jsem šla okolo,cedule nikde nebyla, a k těm cedulím-většinou bývají jen z ulice,upozornění na psa se asi nedává na ploty ohraničující sousedící pozemky,že ne?:-)
  3. viz bod 1 a 2 …absence radaru= absenci cedule Pozor,zlý pes

není se tedy čemu divit,že ruská stíhačka se letěla podívat na vetřelce

arygnoc

to je také dvojsečné – budem sa držať >zízania<.

moje zízanie na sporo odenú slečnu cez plot/neplot (keď to umožňuje) je taký istý fyzikálny jav, ako zízanie psa cez plot (z opačnej strany) a jeho neodôvodnený útok na mňa.

totiž, ak moje zízanie by bolo uamedzené, i pes by ma „nezazízol“ a zaútočil by na ňa až v momemnte, kedy by som bol na cudzom pozemku – a tam už na mňa môže byť zlý, lebo tam nemám čo robiť.

teda zlý je pes (a jeho majiteľ, samozrejme), lebo ten má byť nebezpečný nie keď ma zazízne (a nie som na ním stráženom pozemku), ale až v tom momente, keď som na cudzom pozemku (kde nemám čo hľadať).

pokiaľ nemáte zábranu proti zízaniu, moje zízanie je právne v poriadku, psov útok nie je právne v poriadku.

niečo iné je morálka, ale to by sme sa potom dostali aj k hodnoteniu sporo odetej slečny.

;-Q

Pepa25

Situace se psem je jasná, ale jako příměr na stíhačky kulhá na všechny nohy: v mezinárovním prostoru nad mořem nejsou žádné cedulky „pozor .. atd“. Taky se dost těžko ruská stíhačka mohla ocitnout mimo strážené úmezí a zároveň americký jejich území neporušit – azároveň být pár metrů od sebe … Celé je to spíš o tom, kteří psi mohou pobíhat po volné louce a za jakých podmínek …

led

Ak by som prípad ruského stíhača a amerického prieskumníka opísala alegoricky ako Ezop svoje bájky, pomocou zvierat s ľudským konaním, bol by daný problém jasnejší?

led

arygnoc, ak prekáža sporoodetá slečna, môže to byť napríklad herec učiaci sa svoju rolu v do novej inscenácie, alebo vy pri pohári dobre chladeného piva :)

arygnoc

??? nerozumiem.

ja zízať môžem (americké lietadlo), pes ma môže napadnúť-ohroziť (ruské lietadlo) až na pozemku – dovtedy by mal so stiahnutým chvostom na mňa TICHO zízať.

;-Q

si píšte, že sporoodetá slečna i neštudujúca scenár by neprekážala, to by som tam inak nezízal. :D

led

Pochopila som vašu alegorickú odpoveď, len pre rejmosť som uviedla, že vlastne môžu byť rôzne pomenovania predmetov, ale samotný problém sa tým nezmení

Plne s vami súhlasím, len sa bavím na tom, že bežne vidíme v médiách opačný prípad ako hrdinský americký pilot bráni tomu „zlému“ pilotovi presne týmto spôsobom a diváci sa tešia prípadnému pádu toho zlého a… všetko je v poriadku, dobro zvíťazilo.