zjentek

Kterým jiným pojmem vyjádříme vlastní rozhodnutí?

Například chceme popsat, že se dospělý člověk pro něco rozhodl sám, tedy vybral si sám na základě vlastního rozhodnutí, jakožto dospělý a svéprávný. Příklad: Vyznává tuto víru a zda „z vlastního přesvědčení (sám, by himself)“ či byl v klíčovém věku veden, se nyní již neřeší… Tak zde bych potřeboval nahradit to, co je v uvozovkách, nějakým jiným pojmem, ideálně jedním slovem. Děkuju.

Odpovědi
Rokio

Ze své vůle.

Jednoslovně by to šlo takhle. Dobrovolně. Svévolně.

zjentek

…Protože pokud do věty dosadím slovo „sám“, tzn.: „Vyznává tuto víru a zda SÁM či byl v klíčovém věku veden, už nikdo neřeší“, tak věta takto vyjadřuje pouze tolik, že byl v dětství naveden. Ovšem já potřebuji, aby byl z věty SILNĚ CÍTIT ten protiklad- buďto tedy sám, coby dospělý, „Z VLASTNÍHO PŘESVĚDČENÍ“ (NAHRADIT please), anebo byl veden v klíčovém věku, díky čemuž (je jasné) byl definitivně ovlivněn a naveden.