annas

Který český herec (komik) nařčený z přisluhování Němcům byl obviněn, že zdravil na jevišti se vztyčenou pravicí?

„Takhle vysoko skáče můj pes, když přijdu domů!“ – tvrdil, že tato slova doprovázela jeho úkon na jevišti.

Víte, jak dopadl?

Nejlepší odpověď
vagra

Burian vypověděl, že takto nezdravil a pokud vůbec zdravil na jevišti se zdviženou pravicí, že to byla ruka se zaťatou pěstí, nebo že tento úkon doprovázel slovy: „Takhle vysoko skáče můj pes, když přijdu domů“, což mělo veliký ohlas u diváků doprovázený salvami smíchu.
Podle pamětníků dokonce vystoupil za okupace na jevišti s bičem a na něm bylo připevněno velké tiskací C. Když se ho poté ptali co to znamená, tak odpověděl: „To je bič na něm cé“. Což za protektorátu mohl hrozit trest vězení nebo dokonce smrti…
…Poslední představení svého života odehrál s těžkým zápalem plic. Nakonec umřel na plicní embolii. Doma, v blízkosti své věrné družky Niny Burianové. Zemřel 31. ledna 1962 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti jedna let.

Zdroj: zkráceno z http://www.csfd­.cz/herec/1445-vlasta-burian/

Další odpovědi
anonym

Ano,také neměli lehkou dobu,p.Burian si své pak musel odžít, lživé nařčení a bezmoc se bránit,Byli jiní herci té doby,kteří ale s nacisty souhlasili veřejně se přihlásili, ale on mezi ně nepatřil.

hanulka11

Vlasta Burian -slavný komik své doby.

V roce 1944 došlo v jeho životě a v popularitě k prudkému zlomu. Nejdříve jeho divadlo zavřeli Němci, po válce byl zatčen Čechy (a jeho divadlo bylo znárodněno). Nejdříve byl uvězněn do společné cely s esesáky a kriminálníky, kde byl velmi ponižován. Poté byl na intervenci Jana Masaryka propuštěn, vyšetřován na svobodě, nakonec jej soud osvobodil. Po negativním ohlasu v tisku i na zásah politiků (kteří ho chtěli exemplárně potrestat) byl opět uvězněn a na základě vykonstruovaných obvinění odsouzen za kolaboraci s německými okupanty na několik měsíců k těžkému žaláři a pokutě půl milionu korun.

Podle wikipedie