Miroslavst

Který byl z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku?

S jeho mocí a velikostí se mohl rovnat už jen pouze řád maltézských rytířů nebo řád německých rytířů. Víte o jaký řád se jedná?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že šlo o tento řád:
Řád templářů byl největším a nejmocnějším křesťanským rytířským řádem středověku. Celý název řádu zněl Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu (Pauperes commitiones Christi templique Salomonici), obecně se používá termín templářští rytíři či templáři. Řád byl založen roku 1119 nebo 1120 jako důsledek první křížové výpravy do Svaté země (1096–1099) bratrstvem osmi rytířů, kteří chtěli nezištně ochraňovat evropské poutníky na cestě od přístavních měst do Jeruzaléma. Činnost rytířů se setkala s příznivým ohlasem jeruzalémského krále, který jim daroval sídlo v Šalomounově chrámu (Templu), od té doby začali být známi jako templáři, i papeže.

V polovině 12. století již templáři představovali asi třetinu všech rytířů v křižáckém Jeruzalémském království. Jejich odznakem byly bílé pláště, doplněné záhy o typické červené kříže.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Por­t%C3%A1l:K%C5%99%C3%AD%C­5%BEov%C3%A9_v%C­3%BDpravy

Další odpovědi
hanulka11

Řád templářů aneb Chudí rytíři Krista a Templu (Šalamounova chrámu) vznikl v roce 1118 na ochranu poutníků do Svaté země po vítězství křesťanů v křížové výpravě, když byl osvobozen Jeruzalém. Panovník Jeruzaléma jim jako sídlo věnoval mešitu, která stála na místě původního Šalamounova chrámu.

Odtud pramení mnohé legendy, které Templáře spojují s nálezy křesťanských artefaktů jako Svatý grál nebo Archa úmluvy.

Pravidla řádu
Templáři byli napůl mniši a napůl válečníci. Skládali kromě slibů chudoby, cudnosti a poslušnosti Bohu i slib na obranu poutníků.

a potom

Řád německých rytířů je jeden z duchovních rytířských řádů, vzniklý ve 12. století na území bývalého křesťanského Jeruzalémského království. Byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířským řádů středověku. S jeho mocí a velikostí se mohl rovnat už jen pouze řád templářů nebo řád maltézských rytířů. Řád se podílel na křížových taženích do Svaté země, ale svou význačnou roli sehrál teprve až v severovýchodní Evropě. Velmistr řádu dnes sídlí ve Vídni, stejně jako generální rada a archiv. V Římě sídlí tzv. generální prokurátor, který zastupuje řád před Svatým stolcem.

Řád má mužskou i ženskou větev a oficiálně působí v Rakousku, Itálii, České republice, Slovensku, Slovinsku, Německu a Belgii.

V současné době v České republice používá oficiální názvy Německý řád pro mužskou větev a Milosrdné sestry Panny Marie Jeruzalémské pro ženskou větev, obě větve zde existují jako české provincie a jejich vedení sídlí v Opavě. Většina jeho činnosti se zaměřuje na provoz a podporu zdravotnických a sociálních zařízení. Velká pozornost je věnována rozsáhlým majetkoprávním sporům s Českou republikou o majetek řádu zkonfiskovaný komunistickým Československem, z nichž největší vášně vzbuzuje spor o hrad Bouzov.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98%C3­%A1d_n%C4%9Bmec­k%C3%BDch_ryt%C3%AD%C5%9­9%C5%AF