Rokio

Která represivní opatření má náš stát k dispozici?

Slovo represivní znamená donucovací. Kterými donucovacími opatřeními náš stát disponuje? Které může použít na neposlušné občany či na jiné fyzické osoby, u kterých je to potřeba?

Nejlepší odpověď
annas

Znám represivní opatření

Když se objeví infekční onemocnění a je nutné zabránit šíření infekce, nebo ji omezit. Např. sterilizace i různé desinfekce, karanténa.

Při požáru. – odvést kouř, hasit oheň, zabránit jeho šíření či výbuchu, evakuace

Zločiny – individuální tresty, zabránit pachateli v trestné činnosti ,

Odmítnutí zaměstnání na úřadu práce – třeba snížení podpory

Pokuty – oblast daní, u řidičů – i odebrání průkazu.

atd.

Další odpovědi
Ametyst

Příkladem je třeba protikuřácký zákon. Kuřáky donutí žít zdravě tím, že kouří na dešti a mrazu? Represe jde i proti malému podnikání.

Pepa25

Represivní znamená trestající, takže dotaz je na všechny možné tresty?
Čistě z právního hlediska máme tresty podle tretního zákoníku – výjimečný trest nebo odnětí svobody, ale také alternativní tresty (domácí vězení, obecně prospěšné práce atd.), také je možné propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz pobytu, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, ztráta čestných titulů nebo vyznamenání, ztráta vojenské hodnosti, vyhoštění (pouze pro cizince). V případě přestupků je možné napometutí, pokuta, zákaz činnosti, propadnutí věci.
V každém případě záleží především na protiprávním jednání, od kterého je pak ukládaný trest odvíjí …

Mc Merkurion

… opravdu se na tuto otázku ptá držitel maturity ???

… od tyty po vyhlášení stanného práva …

… @Pepa25: trestající, donucovací, potlačující, násilná výchova >>> a ptá se na význam donucovací, ne na tresty: „Slovo represivní znamená donucovací. Kterými donucovacími opatřeními náš stát disponuje“ … zrovna represivní bych jako trestající zrovinka moc nepoužil, nezdá se mi to teda moc významově shodné …

Mc Merkurion

… neuvedl jsem zdoj a klik, bylo to fuč, tak zde je: https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/re­presivni-vychova

Pepa25

O.K., donucovací je širší pojem. Pokud se v oblasti práva bavíme o represi, tak mi hned naskočí: https://wiki.i­urium.cz/w/Tres­tn%C3%AD_pr%C3%A1vo#Re­presivn.C3.AD_fun­kce

Mc Merkurion

… jo,já vycházel z celý otázky a jak říkám, represe si představím například železnou oponu, jakoby preventivní trest …