zjentek

Kterak přesně vzniklo slovo věda?

Nejlepší odpověď
annas

Původní význam psl. *vědě a uvedených příbuzných slov je tedy ‘viděl jsem, mám viděno’ (tedy ‘vím)’

vědět, vědění, věda, vědní, vědec, vědecký, vědeckost, vědomí, vědomý, vědomost, dovědět se, zvědět, zvěd, vyzvědět, zvědavý, zvědavost.

Ve slovanských jazycích -p. wiedzieć, sln. védeti, stsl. věděti, ve vsl je příbuzné r. védat’ ‘řídit, spravovat’.

Psl. *věděti (1.os.přít. *vě(d)mь) vychází ze starobylého tvaru *vědě ‘vím’ (doloženo ve stsl. i stč. vědě tv.), což je původem perfektum od ie. *u̯eid‘vidět’ Z téhož tvaru je i stpr. waist ‘vědět’, gót. wait ‘vím’, něm. (ich) weiss tv., lat. vīdī ‘viděl jsem’, ř. oída ‘vím’, arm. gitem, sti. véda tv.

J. Rejzek Etymologický slovník s. 741

Ad zjentek,

už jste se jednou ptal, uvědomila jsem si to až dodatečně.

Mají slova „věda“ či „paráda“ základ v sanskrtu?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/maji-slova-veda-ci-parada-zaklad-v-sanskrtu

České věda pochází od indoevropského *u̯eid‘vidět’ . Z téhož tvaru je i staroperské .waist ‘vědět’

Staroindická véda je tvar od věděti – posvátné vědění, poznání, pprozumění – pochází z sanskrtu

Potvrzuje to i zdroj v hindštině – Vedic sanskrtské slovo „Vid“ znamená: vědět a mít více znalostí. Starověké posvátné texty hinduismu jsou název védy.

Původní význam psl. *vědě a uvedených příbuzných slov je tedy ‘viděl jsem, mám viděno, tedy vím.

Ad Kepler,

věda i véda mají stejný kořen, takže jste původ vysvětlit chybně na rozdíl od p. Rejzka, který kvůli původu slov nepotřeboval jezdit do Indie, protože umí číst ze starých chytrých knih.

Další odpovědi
Lamalam

Že by od slova vědět?

Vyčkej času, třeba dorazí Anna s Rejzkem a oba ti to vysvětlí:-)

Kepler

Další možnost: od slova VÉDA.
„Samotné slovo véda je odvozené ze sanskrtského kořenu vid a znamená vědění, poznání pravdy, posvátná tradice nebo obětní uctívání“ (wiki)
Ovšem pan Rejzek asi v Indii nikdy nebyl, tak to nemohl vědět.

anonym

Věda = „Vím, že nic nevím“
Víra = „Věřím, že vím všechno“ 🙂