Avatar uživatele
Zlatý

Jak se to má s českými vědci a českou vědou?

Před „pár týdny“ jsem tu četla otázku ohledně úrovně českých vědců (české vědy v závislosti na podmínkách a možnostech. Už si nepamatuji, co přesně jsem tehdy odpověděla, ale asi něco ve smyslu, že česká věda má ve srovnání se světem dobrou úroveň.

Dnes jsem narazila na článek, o „Holy trinity“ – „Holého“ trojici. „Český chemik Antonín Holý, belgický lékař Erik De Clercq a americký chemik John C. Martin vyvinuli léky, které změnily život milionům HIV pozitivních pacientů ve světě.“


Moc dobře se mi ten článek četl. A co vám?
https://hlidacipes.org/…

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je známo, že nejen česká, ale obecně evropská věda je na tom MNOHEM lépe, než ta v USA. Američané umí připravit "odborníky", ale vědce, kteří přichází s novými myšlenkami masivně importují. Rozdíl je pouze v možnostech financování výzkumu, který je v USA na podstatně vyšší úrovni (proto se také jeví, že většinu věcí "vykoumají amíci"). Stačí se podívat na složení vědeckovýzkumných týmů v jakémkoliv oboru - přinejmenším alespoň několik špičkových členů (často VĚTŠINA!) nepochází z USA.

Podle mne je to obecně o přípravě a vzdělávacím systému, který je v Evropě na vyšší úrovni, než ve Státech. A to, že díky větším možnostem financování mají i lepší výsledky je nasnadě. Což nemění nic na tom, že nebýt právě tohoto "importu mozků", tak by USA asi moc nebodovaly v akademické úspěšnosti. (Venkoncem i na ten TOLIK oslavovaný Měsíc je musel dostat až SS-Sturmbannführer Werner von Braun, s vlastním "mozkovým trustem" to amíci sice také zkoušeli, ale byl to ukrutný propadák)

Bohužel v našich podmínkách je VELICE těžké provozovat vrcholnou vědu (financování vědy lze nazvat spíš parodií), jsem ale přesvědčen, že VĚDCE máme na špičkové úrovni. Tudíž jakkoliv jsem o tomto skvělém úspěchu nevěděl, tak mne vůbec nepřekvapil. Ostatně jsou mi známy ČESKÉ projekty, které by snadno mohly "změnit svět" - typicky výzkum urychlení rozpadového procesu radionuklidů (na kterém více či méně dle financí pracují v Řeži) - úspěch by šmahem vyřešil "problém s jaderným odpadem", který dnes "ekologicky" házíme do moře či zakopáváme do země a je vedle bezpečnosti provozu druhým hlavním důlvodem, proč nestavíme mnohem výhodnější jaderné elektrárny. :(

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Děkuji moc. I když jsem článek přečetl celkem rychle, a budu si ho muset přečíst ještě jednou pomaleji a vychutnat si to, je to skvělé. O lidech o jejich nadějích, víře a podobně. Je škoda, že takových článků není více, že se o našich vědcích moc nepíše.


Avatar uživatele
Zlatý

Také si myslím, že výsledky českých vědců jsou pozoruhodné na tak malý národ. Bohužel tomu tak nebylo vždy. Zvláště za socialistické éry zpravidla nebyly objevy a sofistikované výrobky kvůli nedostatku deviz chráněny patentem a tak Západ mohl beztrestně kopírovat a vyrábět ve velkém. Zatímco my jsme ostrouhali. Dnes už je to mnohem lepší, přesto si myslím, že věda, výzkum a inovace jsou u nás těžce podfinancovány a miliardy jsou na základě požadavků NATO raději pumpovány do armády.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Přiznám se, že se u mě opět projevila profesní deformace: doufám, že Ústav organické chemie a biochemie vydělané miliardy dobře investuje. Bohužel už jsem se setkal s několika schopný a úspěšnými lidmi, kteří něco dokázali a vydělali a pak je oškubali "finanční šmejdi" ...

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Také dfoufám.

Co říkáte výsledku „Holy trinity“?

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4283
Zlatý Kepler 2031
Zlatý Drap 1726
Zlatý quentos 1594
Zlatý mosoj 1523
Zlatý led 951
Zlatý marci1 947
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 661

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.