ivzez

Jak se to má s českými vědci a českou vědou?

Před „pár týdny“ jsem tu četla otázku ohledně úrovně českých vědců (české vědy v závislosti na podmínkách a možnostech. Už si nepamatuji, co přesně jsem tehdy odpověděla, ale asi něco ve smyslu, že česká věda má ve srovnání se světem dobrou úroveň.

Dnes jsem narazila na článek, o „Holy trinity“ – „Holého“ trojici. „Český chemik Antonín Holý, belgický lékař Erik De Clercq a americký chemik John C. Martin vyvinuli léky, které změnily život milionům HIV pozitivních pacientů ve světě.“

Moc dobře se mi ten článek četl. A co vám?
https://hlida­cipes.org/lek-proti-hiv-z-ceskych-molekul-pomaha-desitkam-milionu-lidi-freddie-mercury-ho-nestihl-o-pet-let/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je známo, že nejen česká, ale obecně evropská věda je na tom MNOHEM lépe, než ta v USA. Američané umí připravit „odborníky“, ale vědce, kteří přichází s novými myšlenkami masivně importují. Rozdíl je pouze v možnostech financování výzkumu, který je v USA na podstatně vyšší úrovni (proto se také jeví, že většinu věcí „vykoumají amíci“). Stačí se podívat na složení vědeckovýzkumných týmů v jakémkoliv oboru – přinejmenším alespoň několik špičkových členů (často VĚTŠINA!) nepochází z USA.

Podle mne je to obecně o přípravě a vzdělávacím systému, který je v Evropě na vyšší úrovni, než ve Státech. A to, že díky větším možnostem financování mají i lepší výsledky je nasnadě. Což nemění nic na tom, že nebýt právě tohoto „importu mozků“, tak by USA asi moc nebodovaly v akademické úspěšnosti. (Venkoncem i na ten TOLIK oslavovaný Měsíc je musel dostat až SS-Sturmbannführer Werner von Braun, s vlastním „mozkovým trustem“ to amíci sice také zkoušeli, ale byl to ukrutný propadák)

Bohužel v našich podmínkách je VELICE těžké provozovat vrcholnou vědu (financování vědy lze nazvat spíš parodií), jsem ale přesvědčen, že VĚDCE máme na špičkové úrovni. Tudíž jakkoliv jsem o tomto skvělém úspěchu nevěděl, tak mne vůbec nepřekvapil. Ostatně jsou mi známy ČESKÉ projekty, které by snadno mohly „změnit svět“ – typicky výzkum urychlení rozpadového procesu radionuklidů (na kterém více či méně dle financí pracují v Řeži) – úspěch by šmahem vyřešil „problém s jaderným odpadem“, který dnes „ekologicky“ házíme do moře či zakopáváme do země a je vedle bezpečnosti provozu druhým hlavním důlvodem, proč nestavíme mnohem výhodnější jaderné elektrárny. :(

Další odpovědi
Kelt

Děkuji moc. I když jsem článek přečetl celkem rychle, a budu si ho muset přečíst ještě jednou pomaleji a vychutnat si to, je to skvělé. O lidech o jejich nadějích, víře a podobně. Je škoda, že takových článků není více, že se o našich vědcích moc nepíše.

Kepler

Také si myslím, že výsledky českých vědců jsou pozoruhodné na tak malý národ. Bohužel tomu tak nebylo vždy. Zvláště za socialistické éry zpravidla nebyly objevy a sofistikované výrobky kvůli nedostatku deviz chráněny patentem a tak Západ mohl beztrestně kopírovat a vyrábět ve velkém. Zatímco my jsme ostrouhali. Dnes už je to mnohem lepší, přesto si myslím, že věda, výzkum a inovace jsou u nás těžce podfinancovány a miliardy jsou na základě požadavků NATO raději pumpovány do armády.

Pepa25

Přiznám se, že se u mě opět projevila profesní deformace: doufám, že Ústav organické chemie a biochemie vydělané miliardy dobře investuje. Bohužel už jsem se setkal s několika schopný a úspěšnými lidmi, kteří něco dokázali a vydělali a pak je oškubali „finanční šmejdi“ …

ivzez

Také dfoufám.

Co říkáte výsledku „Holy trinity“?