Avatar uživatele
annas

Která republika má nejstarší psanou ústavu na světě a také patří k nejstarším republikám na světě?

Čím se v současnosti vyznačuje?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, panenka, quentos, vagra, rynek878, Marsyas, gagaga před 4211 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

.Historie San Marina je zvláštní a zajímavá. San Marino, bylo po celou dobu své existence nezávislé. Po celé léta San Marino šířilo ideu svobody. Republika San Marina byla založena již kolem roku 300 a tak patří San Marino k nejstarším republikám na světě. Zakladatel San Marina se jmenoval St. Marinus, ten zde založil klášter. Podle něho nese tento stát jméno. Rok 1253 je rok, kdy se San Marino stává republikou. Během své existence San Marino bylo okupováno jenom dvakrát. Většinou to byla chudá, malá a bezvýznamná oblast, proto se ostatní spíše vyhýbali téhle republice, nestálo jim dobývání téhle země za práci. Postupem času se ekonomika státu začala měnit. V roce 1862 uzavřelo San Marino s Itálií celní a měnovou unii. Zajímavosti San Marina je, že má nejstarší psanou ústavu, která pochází z roku 1600. Dnes se stát stál turistickým centrem a jeho ekonomika sílí.

Poslední zajímavosti je, že v San Marinu neexistuje rovnoprávnost žen.

Zdroj: http://www.turisimo.cz/italie/ mesta-a-mista/san-marino/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

máte asi na mysli San Marino, vyznačující se mj. tím, že je jedním z nejmenších států světa:

http://cs.wikipedia.org/…

nicméně je to diskutabilní, neboť jeho "ústavě", která byla sepsána kolem r. 1600, se tehdy ještě neříkalo ústava - šlo zkrátka o "statusy".
Dalším kandidátem na nejstaší ústavu by mohly být Fundamental Orders of Connecticut (tedy jednoho z pozdějších států USA), sespsané v tehdejší "kolonii Connecticut" r. 1638, od té doby se však již téměř 400 let nepoužívají.
Nejstarší ústavou by též mohla být ústava korsická, sepsaná v italštině a ratifikovaná r. 1755 - nicméně i ta je v současnosti již neplatná. Podobně je na tom ústava švédská (1772) a ústava (tehdejší) republiky Massachusetts (1780).

Takže nejstarší psanou a DOSUD PLATNOU ústavou je po uvážení všech výše uvedených faktů ústava Spojených států amerických (kzteré jsou tzv. "konstitucionální federativní republikou": http://askville.amazon.com/…, tehdy známá jako Federalist Papers. Byla sepsána mezi lety 1785 a 1788 podle jediného zdroje a dodnes platí.

Srv. zdroj (v angl.):
http://wiki.answers.com/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Qunetosi, děkuji za další informaci. Stále se něco nového dovídám.

před 4211 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Omlouvám se, popletla jsem jméno.

před 4211 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je pravda, že není pojem jako pojem. Někdy jsou informace matoucí.

před 4211 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

tak nějak ... ono záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se člověk na danou "nejstarší" republiku dívá.

před 4211 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost