Avatar uživatele
Standa Macík

Která kniha na vás v životě měla největší vliv?

Dobrý večer,

možná vás co mě znáte u mě nepřekvapí, že u mě to byla samozřejmě Bible, ze které mi maminka četla již jako malému kloučkovi před spaním, místo pohádek na dobrou noc. Již se mi od mala líbila a líbí se mi dodnes. Podle mě je to ta nejvíce fascinující kniha na světě, není divu, že je také nejprodávanější (i když u nás to bohužel asi nebude platit). Já bych osobně Bibli dal jako povinnou četbu na základních a středních školách. Jaká kniha na vás měla největší vliv? Děkuji za všechny slušné odpovědi.

Standa Macík

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? paul1, da ny, df, Michala11 před 511 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
df

Bible to pro mě není. Je tam pár věcí, které mě zaujaly, jako třeba kniha Kazatel, ale kdo se zajímá o Bibli, tak by měl přečíst knihu ruského spisovatele Kriveljova „O Bibli“, aby též nahlédl kritickou stranku věci. Mě nejvíc ovlivnila kniha Myšlením k bohatství od Hilla. To byl pro mě odrazový můstek k dalšímu mému vývoji.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Nemohu říci, že by existovala kniha, která by „postavila můj svět na hlavu“, tudíž posouzení toho, která měla „největší vliv“ je silně poplatné věku i tématu. To máš tak, že pro většinu lidí by asi byly životně nejzásadnější knihy „Slabikář“ a „Kámasútra“, kdepak Bible.

BTW – k té Bibli, ona tedy NENÍ žádný úžas. Spíš nuda, nuda, nuda. Jakkoliv DNES chápu, že je poplatná době svého vzniku (včetně tisíciletí korektur a editací), tak ani pak to není bohviečo. Kdysi jsem ji podrobil rozboru (velmi laickému, neměl jsem ani ponětí o tom, že totéž za mě udělali profíci a to MNOHEM lépe) a dospěl jsem k tomu, že:

  1. je to jen sbírka plagiátů (především Starý zákon)
  2. v konečném důsledku NIC nevypovídá, jakkoliv se tváří že ANO

To druhé je klíčem k jejímu úspěchu. 😄

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Moc dobře si nedokážu představit, že bych tříletému vnoučeti předčítala Starý zákon….. I některé pohádky jsou dost drastické ;D Vhodn od určitého věku….
Mně četla maminka Mikeše, Drdovy pohádky a Sůl nad zlato (kniha pohádek B. Němcové). Jako malá jsem měla nejraději pohádky vyprávěné (klasické dětské) a písničky, kterých maminka uměla spousty..
Pro mne byl a je životní biblí (pro mé děti též) Malý princ. Tam je vše důležité pro život člověka v civilizované zemi. Pro děti velmi kultivovanou a příjemnou formou.
Maminka byla věřící (katolická církev). Táta zarytý ateista (ve škole Českobratrská církev evangelická). Náboženství mi nikdo nevnucoval. Jsem toho názoru, že člověk se má svobodně rozhodnout sám a vybrat si směr, který mu bude vyhovovat. Pokud vůbec.
Bibli a Biblické příběhy jsem samozřejmě četla i v době, kdy nebyla zrovna doporučenou literaturou ;D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Však také mnoho autorů z Buble čerpá. Například Ivan Olbracht, autor Anny proletářářky také napsal Biblické příběhy. Ale dávat to jako povinnou četbu, to ne. Nemůžeme všem něco nutit a navíc, některé kapitoly jsou jednodušší a některé složitější . Je dobré, že na nás mají knihy vliv, ale neměla by to být jedna kniha.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dnb

Já tedy nejsem věřící, tudíž nečtu a ani bibli číst nechci. Možná bych zde vyvolal další otázku… Každopádně k dané otázce odpovím. Mezi mé nejoblíbenější spisovatele (které na mě osobně udělali vliv) patří Stephen King, Steven Erikson a nebo třeba Lisa Regan…

Upravil/a: dnb

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Bible je z knih největší poklad pro lidi a má v sobě skrytou moc. Ale může být i nebezpečná a myslím není dokonalá. Ve smyslu, že přes četná vyzdvižení těch posledních a nejubožejších je orientována na silnější, většinovou část populace (což je snad i v pořádku). V dětství byla mojí první a nejoblíbenější knihou Kocour Mikeš. Zřejmě je to hned druhá kniha co mě ovlivnila, ačkoliv jsem se cirkusákem nestal.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

Přímo vliv asi žadná.
Jako malý jsem měl rád třeba Honzíkovu cestu,O letadélku Káněti,Krásu nesmírnou…
Jako trochu větší jsem si oblíbil Babičku.Pocházím z toho kraje,takže všechna popisovaná místa dobře znám a Babičku mám rád dodnes.
Jako postarší mám rád knihy (ale i filmy) postapokalyptic­ké.Začalo to Metrem 2033,potom Silo,Masky apokalypsy,Tma 2.0 apod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
magorvkleci

Thornton Wilder: Devět měst

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

„O stromu, který dával“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

MIyamoto Musashi: Kniha pěti kruhů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kajoch

L. Pantělejev (p) & Grigorij Georgijevič Bělych – Republika ŠKID

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

N. D. Walsch – „Hovory s Bohem“. Tato otázka tu už byla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Žádná. Nejsem milovníkem knih.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

V mládí Hoši od Bobří řeky, později Na východ od ráje.

Upravil/a: paul1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michala11

Tulák po hvězdách

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Vydání I – IV, Osudy dobrého vojáka Švejka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Michálek1245

Velký vliv na mě v jednu dobu určitě měla knížka O myších a lidech… Z českých pak určitě cokoliv nového od Kateřiny Tučkové. Nedivím se, že patří mezi nejoblíbenější knihy podle žebříčku od https://www.cbdb­.cz/zebricek-dle-hodnoceni-knih :) No, takže asi tak. Jinak obecně stále čím dál tím více tíhnu k těm aktuálním tématům, které zpracovává právě paní spisovatelka Tučková. O ní se podle mě budeme ještě jednou učit. 🙂

Avatar uživatele
Filip84

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Standa Macík

Pane Filipe84, já nikdy nepochopím, jak může být někdo vůči náboženství tak útočný. Nejvíce ale nechápu, jak můžete vůbec srovnávat Komunistický manifest a Bibli, asi jste sám komunista. V bibli je mnoho mouder, která mohou člověku přinést užitek i když není věřící, je to kniha knih. Takže smysl má a jen hlupák tvrdí opak.

Avatar uživatele
cochee

No asi je útočný málo. To kdybych tu psal já, tak už zde mám ban navěky. A mi taková špína jako náboženství nestojí za to.

Avatar uživatele
Filip84

V bibli je mnoho mouder, která mohou člověku přinést užitek i když není věřící.

Nejprve, než se s někým budu bavit o pravdě, musíme si definovat materii pojmu pravda, na 99% se na ní neshodneme, proto diskurs na thema pravda postrádá racionální sensus.

Stejně tak nejprve, než podrobím argumentačnímu přetřesu „moudra“, „myšlenky“, nebo něco podobného, nějakého zdroje, musíme si definovat, na rovině objektivní materiální pravdy (tj. můžeme se řídit jen a pouze tím, co můžeme objektivně prokázat), autenticitu, původ a hodnotu toho zdroje.

Autenticita Bybelu je nulová. Ani u jedné knihy nemůžeme doložit autora, dobu vzniku a nemůžeme prokázat korrelaci mezi tím, co se čte dnes a tím, co údajně někdy někde někdo napsal. Ani u jedné. Že máme Logia k evangeliím neznamená nic, jsou to pouze úryvky z evangelií, které se, většinou, shodují s tím, co je v evangeliích, a ani to ne doslova.

Původ Bybelu je, co do Tanachu, od starých Israelitů. Mně není mentalita, hodnotový žebříček ani způsob myšlení starých Israelitů blízký, nemá mi moc co předat, je mi líto. Celá Thóra je, krom bájí o historii (opravdu to nemohu nazvat historiografií), sbírkou systematických pravidel. Je mi líto, já systematiky pohrdám, systematika zrcadlí nedostatek poctivosti. Novum Testamentum vykrádá to kulturní dědictví Israelitů, ať je jakékoli, vybírá si, co se mu z něj bude hodit, doslova Israelitům plive do tváře, prohlašujíc Ješuu ben Josefa za boha (idolatrie), a na systematiku starých Israelitů reaguje melancholií, pathetičností, výzvami k submisivitě, apatii. Je mi líto, tyto hodnoty nesdílím.

Aby, i takto vymezený a definovaný zdroj, měl vůbec hodnotu alespoň v tomto vymezení, je nutné číst když ne originál, tak alespoň vhodný překlad: Vulgatu. Ty neumíš česky, ne tak latinsky, takže, je mi líto, čteš Baladu o pluku Igorově. Nic víc, nic míň. Je to 2000 – 4000 let starý text, zhruba, je bláhové se domnívat, že mu průměrně vzdělaný dnešní člověk porozumí. Neporozumí. Proto se mu musí přeložit tak, aby – nějak, reálně – porozuměl.

Ovšem pak se z těch „mnoho mouder, která mohou člověku přinést užitek“ stane mnoho polopravd, lží, omylů a mythů.

Polopravdy, lži, omyly a mythy nemohou člověku přinést užitek, ať už je věřící, nebo není věřící. Tedy, věřícímu snad, kompulsi na obsesi, ale nevěřícímu bohužel. Je mi líto.

Avatar uživatele
Standa Macík

„Ty neumíš česky, ne tak latinsky, takže, je mi líto,..“ No já nechci pane nic říkat, ale Vy také sám neumíte česky, když píšete, jak píšete. A hlavně, jak jste na to přišel?

Bybel, thema, mythy, vise, pathetičností, korrelaci – za to by Vám učitel češtiny utrhl obě uši!

Avatar uživatele
polynillium

Protože je to pseudointelektualní opozičník, který dělá ze sebe nového Nietzche. Není specialní. Takový bezduchý dobytek často uvidíš na Internetu.

Avatar uživatele
Filip84

Macek: A co je na tom k nepochopení?

Jestli je to křesťanství, islám, nebo jiné institucionali­sované náboženství, které je všespasné, katholické (tedy pro všecky a všude vhodné) a exklusivní (což třeba žádná forma shinto není), tedy, které je tou jedinou pravdou, a kdo v tu pravdu nevěří (jako by z toho, čemu někdo věří či nevěří něco povstávalo – zlevnil chleba, nebo zdražilo máslo, nebo přestaly v Moskvě jezdit trawaye!), je kacýř, nepřítel, etc. etc. etc., je dokonale nepodstatné.

Podstatné je, že jestli je to ta či ona Marka, je otázkou času, než se kvůli ní povede válka. Zbytečná; přičemž tomu pojmu válka rozumějmež šířeji, subsumujemž pod materii toho pojmu činnost náboženské policie (ať už se zove jakkoli), inkvisice (opět, bez ohledu na to, jak se nazývá, je-li světská, legální, či illegální – dokonale nepodstatné).

Takže, kvůli něčímu vymyšlenému nesmyslu, kvůli tomu, že je někdo slaboch a nedokáže, prostě a jednoduše, žít s tím, že bůh je domněnka, mám být já, potenciálně, ohrožen na zdraví, či životě? Mám očekávat další vlnu omezení svých práv jenom proto, protože prasečí hlavy věří tomu, že mám dělat / nedělat to, nebo ono, protože to – údajně – řekla domněnka?

Já nejsem naivní, je mi naprosto jasné, že náboženství bylo, je a bude, protože byli jsou a budou lidé slabí, snílci, závislé osobnosti etc. etc. etc. Ale budu vždy a všude proti jakémukoli tmářství, jakémukoli oblbování lidí propagandou, která jim jenom komplikuje život, udržuje je v slepé a tupé nevědomosti, rigidní poslušnosti a činí z nich nebezpečné, stádové, ovce.

Oproti křesťanství, nebo třeba islámu, má komunismus několik předností: dává smysl to, proč vznikl. Staví společnost na onačejších základech, než že bohatství světa vlastní maximálně 1% lidí, kteří se k němu dostali taky tak různě a všelijak, a těch zbyvších 99% na ně dře. A po dobu fungování východního bloku nebyla válka – východní blok skončil a, ejhle, hned byla válka: nejdříve v Jugoslávii, teďka na Ukrajině. Třeba. Ono jich bylo víc!

Že je komunismus nereálná vise, že je, minimálně ve své internacionální rovině, nebezpečný minimálně stejně, jako křesťanství nebo islám, je pravda. Ovšem oproti křesťanství, či islámu, má jednu velkou výhodu: není dogmatický, tedy, ne až tak, není to náboženství. S komunistou se dá vést racionální diskurs, tedy pokud má něco v hlavě, s křesťanem, nebo musulmanem, nikoli, protože s křesťanem, či musulmanem, narazíme na margo: dogma, v které on věří, protože věří, je to pravda, protože to je pravda, i když je to nesmysl, a přes to vlak nejede.

Tedy: proto.

Nový příspěvek