Miroslavst

Která je osmá opera Bedřicha Smetany?

a jaké jsou další?

Nejlepší odpověď
annas

Poslední operou B.S.je Četova stěna.Fragmentem pak Viola.

Další opery:
Braniboři v Čechách (1862–1863, premiéra 1866)
Prodaná nevěsta (1864–1866, premiéra 1866)
Dalibor (1866–1867, premiéra 1868)
Libuše (1869–1872, premiéra 1881)
Dvě vdovy (1873–1874, premiéra 1874)
Hubička (1875–1876, premiéra 1876)
Tajemství (1877–1878, premiéra 1878)

Čertova stěna (1880, premiéra 1882)
Viola – jen fragment (1872–1884)

Podle Wiíkipedie

Další odpovědi
iceT

Pro svoji poslední osmou dokončenou operu vyzval Bedřich Smetana básnířku Elišku Krásnohorskou, aby mu vytvořila libreto „veskrze humoristické“. Když se o to mladá spisovatelka pokusila, nebyl skladatel zpočátku spokojen a při kompozici vtiskl dílu zcela jiný obsah, než původně zamýšlel. Do Čertovy stěny se promítl stesk po skladatelově první manželce Kateřině Kolářové, který se snad nejvíce rozezpíval ve slavné Vokově árii z prvního dějství „Jen jediná mě ženy krásná tvář tak dojala“.
Čertova stěna měla světovou premiéru 29. října 1882 v Novém českém divadle. To stávalo v Praze, v místech bývalé Žitné brány, dnes je to zhruba v prostorách kavárny Demínka. Dílo bylo přijato s nevalným úspěchem u obecenstva. Na vině byla zjevná nedbalost tehdejší režie Františka Hynka, z níž bylo patrné, že vedení divadla nepřikládá nové opeře zvláštní význam. Navíc se tu odehrálo několik jevištních faux pas, která vyvolala spíše výsměch, než pravou situační komiku. Ani mnišská kutna nestačila, aby odstranila rozdíl mezi vysokým a hubeným Rarachem Josefa Chlumského a přitloustlým malým Benešem Františka Hynka, takže jejich tvrzení, že napotkání nejsou k rozeznání, budilo nežádoucí smích. Teprve při pozdějších uvedeních bylo české veřejnosti jasné, že jde o veledílo, jímž se završuje Smetanův hudebně dramatický cyklus kompozičně dokonalých oper. V posledních letech se Čertova stěna dostala také do pozornosti mezinárodní. Svědčí o tom její nastudování anglickým režisérem Davidem Pountneym.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/vltava/vaz­hudba/_zprava/771510

hanulka11

Čertova stěna (1880, premiéra 1882)
Viola – jen fragment (1872–1884)

Děda Louda

  1. Braniboři v Čechách
  2. Prodaná nevěsta
  3. Dalibor
  4. Libuše
  5. Dvě vdovy
  6. Hubička
  7. Tajemství
  8. Čertova stěna
  9. Viola (nedokončená)

SajmonModer

Čertova stěna.