LuCasCZ

Která azbuka je správná?

Na internetu jsem našel Azbuku, ale našel jsem tři druhy (Nevím jestli se to mění, protože jedna byla z roku 2009 a další dvě z roku 2014 a 2015) všude je jiné pořadí písmen/znaků. Mohli byste mi napsat jak je správné pořadí Azbuky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Původní cyrilice má v různých státech různou podobu a pořadí znaků, je toho hafo. Já jsem se učil na základní škole ruskou azbuku takto: a, be, ve, ge, de, je, jo, že… (vot eto ja znaju uže). Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cyrilice#Zna­ky

Další odpovědi
richardad

Já mám program Ruská klávesnice a tam jsou tři volby. Ruská fonetická klávesnice, Ukrajinská a ruská nevím co. Mně se nejlíp píše s tou fonetickou klávesnicí, protože znaky odpovídají českým písmenům. Jen я, ю, э, ё, ь jsou jinak a to je lehce zapamatovatelné.