Wimmerka

Proč se králící perou?

Dobrý den, máme doma 2 králíky – samce. Jsou spolu už od malička, brali jsme je společně i ze zverimexu, zvyklí být spolu v jedné kleci a dodnes nebyl problém. Králíci byli rovněž hned ze začátku kastrovaní. Věk prvního kolem 7 měsíců a druhý 6 měsíců. Doma je máme 3 měsíce. Včera večer se však poprali, starší má roztrženou půlku břicha a musel na šití. Doufala jsem, že to byl jen nějaký „zkrat“ a všechno se vrátí zase do normálu (běžně spolu spí v jedné kleci, i mimo ní jsou stále spolu, jedí z jedné misky atp.) Ale teď po něm mladší opět znovu vystartoval z ničeho nic, ten zraněný jenom ležel za klecí a ničeho si nevšímal, nic mu nevracel, jenom utíkal… Oba incidenty se staly mimo klec, společně jsem je do klece radši nezavírala, nechala jsem je akorát později venku společně. Celé odpoledne bez problému, spíše si sebe nevšímali, ale pokud k sobě přišli, nic si neudělali, až opět teď večer. Myslíte, že to může být například tím, že ještě cítí ránu, a zase se to srovná? Nebo je tohle soužití už ztracené? Děkuji

Odpovědi
Drap

Do normálu se to nevrátí, můžeš očekávat , že se to bude v nepravidelných intervalech opakovat. Je to naprosto přirozené. Dospívají a bojují o dominanci. V běžných chovech králíků se nechávají samci pohromadě cca 3 – 4 měsíce. To je tak akorát čas, kdy je mladý králík narostlý a je vhodný na zabití. Pokud se samci nechávají déle, dává se každý zvlášť. Neni to tím, že by byli zlí, ale pouze tím, že je to přirozené a v přírodě to dopadne stejně s tím rozdílem, že v přírodě může ten slabší utéct. V kotci nemá kam utéct, a tak to končí rozpáraným břichem, popřípadě smrtí jednoho, nebo obou dvou.

Alesh

Nevím, jak u kastrovaných, ale u králíků je zcela běžné, že pokud dospějí, tak se samci začnou napadat. Řešení je jednoduché – rozdělit je, každý pěkně do svého kotce.

anonym

Pokud jsi odmítla názor Elkona, tedy vyřešit to na smetaně, tak bych doporučoval je na chvilku nechat od sebe. Zajímal by mě ale ten spouštěč, když říkáš, že ještě nedávno to bylo vše ok.

anonym

Markusei: třeba mu ten jeden řekl něco o jeho mámě, nebo jen pošťouchl obvyklou výzvou do bitky: „co čumíš!“ … v base se to na jedný cimře taky pořád mele – a tenhle domácí chov mazlíčků na hromadě v kotci nic jiného než kriminál není 🙂 Taky už jim z toho hrabe.

anonym

I to je možnost. :)