Lucka17

Koupila jsem si víno s trvanlivostí do 14. 6. 2018. Dá se ještě pít?

Nejsem žádná vinařka, takže se chci zeptat jestli se dá pít víno které má na etiketě napsanou trvanlivost do 14.6.2018. Je to levná značka Tokaji. Škoda že nemám učtenku, hned bych je šla zažalovat že prodávají prošlá vína! PS: Koupeno v kauflandu :D

Nejlepší odpověď
Alesh

Myslím, že takové víno se nedá pít ani neprošlé. 🙂
Účtenku nepotřebuješ, pokud jsi platila kartou a víš kdy, pak je to dohledatelné. Jestli to je víno za pár korun, tak to asi nemá smysl se tím zabývat. Čili víno otevři, nalij, prohlédni barvu, očichej a ochutnej. Podle toho poznáš, zda je to ještě pitné, či nikoli.

Další odpovědi
Edison

Trvanlivost do neznamená nic jiného, než zaručenou kvalitu do uvedeného data. Po tomto datu může být stejně kvalitní dalších dvacet let stejně, jako že druhý den z toho vznkne prachobyčejný vinný ocet. Nebudem si nic nalhávat, ale vína se musejí spotřebovat v určitém období. Ta období se liší podle mnoha parametrů a neznamená to, že by byla nekvalitní. Ale existují i taková, která nejsou pitelná nikdy.

Mc Merkurion

… bez ohledu na to, jestli je k pití, malou připomínku: … prošlé není, to by na něm muselo být „spotřebujte do …“ , jestliže je trvanlivost, je to " minimální trvanlivost", a to se prodávat smí … to jen než půjdeš někoho žalovat, tak abys věděla, jestli máš vůbec za co, ono by to totiž vysvětlovalo, proč bylo levné …
… pít se dá všechno, i okena, otázka je, co člověka bude druhej den bolet víc, jestli hlava, žaludek, či nohy od běhání na wc …

Brblal

Já bych se trochu napil a hned bych poznal, kdyby byla chuť špatná, vyplivl bych ho. Ale snad bude v pořádku, ona má každá potravina datum spotřeby, ale to neznamená, že se po tomto datu okamžitě zkazí a bude špatná. Pokud je obal neporušen a bylo to normálně skladováno (a nesvítilo na to slunce), bude víno v pořádku.

Anikitos

Není to spíš datum výroby?

nyjono

Pokud není poškozená zátka, bude dobrý.
Trvanlivost musí mít ze zákona i dehydrované potraviny a konzervy, které vydrží o roky déle bez ztráty kvality.

Lucka17

Anikost: Jak poznám jestli je to datum výroby nebo trvanlivosti? Omlouvám se, nejspíš si musíte myslet bůh ví co, ale vážně se v tomhle nevyznám :)

Brblal

Já bych to neřešil, otevřel bych to, čichl k tomu a malinko bych se napil a hned bych poznal podle chuti, zda je v pořádku.

Brblal

Zda je to datum výroby (nebo spotřeby) píší obvykle na etiketě nebo na krabičce v návodu.

Brblal

Stačí malinko ochutnat a hned by se poznalo, zda je v pořádku. Záleží jak to bylo skladováno…