Blaide

Kontrolují se větší balíky (8 kg+) na celnici častěji než menší balíčky (1 kg), kterých je mnohem víc?

Dávalo by mi to smysl. Malých balíčků mají na celnici spoustu, a když se objeví nějaký větší, tak přiláká pozornost. Myslím si to správně?

Nejlepší odpověď
Drap

Jak na které celnici. Kontrola se však dělává většinou namátkově, bez ohledu na velikost balíku. Důležitá je také destinace odkud balík cestuje.

Další odpovědi
dubraro

Balíky se nekontrolují podle velikosti, ale podle udané ceny.
Kontrola je namátková. Tzv. celní pošta má jen několik zaměstnanců a denně tudy projdou tisíce zásilek.
Ano, je možné, že velký a těžký balík s nápadně nízkou udanou cenou přiláká kontrolu nebo vzbudí zájem pošťáka a „ztratí se“.

mzm

Dle mých zkušeností je to jednak namátkově a jednak se dívají na deklarovanou cenu. Pokud je tuším přes 20 USD (40?), proclí to skoro vždy.

Blaide

Podle mě by při té namátkové kontrole měly větší balíky přilákat víc pozornosti. Ptám se na to z toho důvodu, že bych se rád vyhnul placení cla, tak jestli má smysl žádat prodejce o rozkouskování velkého balíku na menší. Které destinace jsou více kontrolovány?