qwert7

Kontrola v době nemocenské

Dobrý den,
měl bych dotaz, který se týká nemocenské. Máme zaměstnankyni, která je již více než 7 měsíců na nemocenské (zdravotně je v pořádku), ale je potkávána mimo dobu vycházek. Je možno podat jakýkoliv podnět ke kontrole ? Děkuji

Odpovědi
Filip84

A jak může zaměstnavatel vědět, kdy má dočasně práce neschopný zaměstnanec vycházky, respektive má-li vůbec nějaké a nerozhodl-li lékař po souhlasu OSSZ, o celodenních vycházkách? Ano, prvních čtrnáct dnů, kdy je zaměstnanec dočasně práce neschopný, je o nich zaměstnavatel zainformován, protože platí zaměstnanci náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti, a protože jej, tedy, může sám kontrolovat. Ovšem na frontě se situace mění každým okamžikem, po sedmi měsících mohou být vycházky již 20× změněny. Officiálně to vědět nemůžete, leda by vám to ten dočasně práce neschopný zaměstnanec řekl (a co ti řeknu, to ti popřu, takže, jako bych neřekl!), a to by musel být blbec úplný a komplexní, aby vám to říkal.

Tak si to práskni, obracet se na státní orgány s podáními je konstitučně zaručené právo, součást práva petičního. Ovšem počítej s tím, že ten podnět bude ve spisu, a že ten zaměstnanec má právo do spisu nahlížet, ať už kontrola dopadne jakkoli. Já, kdyby na mne někdo od zaměstnavatele podal takový podnět, tak okamžitě podávám oznámení přestupku na ÚOOÚ, jak na zaměstnavatele, tak na OSSZ, tak na lékaře, a ať vyšetří, jak se ten zaměstnavatel dozvěděl o tom, kdy mám vycházky. A bylo by vám pěkně „horko“, no a potom bych na vás podal žalobu o ochranu osobnosti.

Nemůžete vědět, že „zdravotně je v pořádku“. Můžete si to myslet, ale nemůžete to vědět, protože myslet znamená hovno vědět. Nicméně, pokud se zaměstnanec, dejme tomu, pohybuje venku ráno, v poledne i večer, no tak je dáno důvodné podezření, že jednak nedodržuje léčebný režim, ale hlavně, že je zdravotně v pořádku. Pak není problém podat podnět na OSSZ, aby zaměstnance poslala k posudkovému lékaři k posouzení toho, zda jeho zdravotní stav skutečně vyžaduje to, aby byl uznán dočasně práce neschopným, ovšem podnět s fakty – byl viděn ráno (tehdy a tehdy, tím a tím, tam a tam), v poledne, večer, tam a tam jevil známky ovlivnění alkoholem.

OSSZ to, zpravidla, udělá a pošle zaměstnance k posudkovému lékaři – může. A pak se uvidí.

Dochy

Lze podat podnět na instituci, která na nemocné dohlíží… tj. tuším ČSSZ/OSSZ.
Nicméně to že běhá venku nemusí znamenat, že je v pořádku. A jak píše Filip, vycházky mohli být změněny a dokonce mohli být povoleny 24h (což ale není obvyklé a je docela složité si to zařídit, z čímž nesouhlasím, je spousta diagnóz, které člověku brání pracovat, přesto běhat venku pro nemocného může být to nejlepší)

GM

Snad bys nebonzoval!? Jak víš, že je zdravotně v pořádku, když je na nemocenské, chceš snad nabonzovat i jejího doktora!? Jak víš, kdy má vycházky!? Radši se starej sám o sebe!!! Fuj! Takhle mne už dlouho nikdo nevytočil!

Filip84

GM: Hlavně, když je zaměstnanec na nemocenské po 14 dnech nestojí ani haléř, že? To víš, kvůli takovým lidem vzniklo dělnický hnutí! 😡👌😅

Dochy

Z pohedu zaměstnavatele to tak úplně není. Pořád je zaměstnancem, kdykoli se může vrátit a zaměstnavatel mu drží místo. Přitom potřebuje aby práce byla vykonána, tudíž musí zajistit náhradníka. A pokud ví, že zatímco on lítá, aby zajistil výrobu, tak zaměstnanec se baví v baru a dostává prachy ze společné kasy, je jistá frustrace docela pochopitelná.