xiperio

Konec existence času? Přestane skutečně existovat, až zanikne vesmír?

Vědci nám servírují na talíři, že až zanikne vesmír (zmenší se zpátky do jednoho bodu), tak přestane existovat i čas.
Ale co je to čas? Je to doba od vzniku nějaké události k druhé. A je měřitelná.
No ale když za nějakou dobu bude další velký třesk, tak ta doba do dalšího třesku, je měřitelná a čas furt existuje.
Ale taky se může stát, že se vesmír smrští a v jeden okamžik se začne zase rozpínat, a to pořád dokola.
Tak v tomto případě je čas věčný.
No a dál už je to na Choholouška…

Nejlepší odpověď
Kepler

To by platilo jen v případě teorie uzavřeného vesmíru. Spíš to ale vypadá, že vesmír bude dál do nekonečna expandovat. Pokud by se zhroutil zpět do singularity (Velký Křach), zanikne prostor i čas. Protože co byl Velký Třesk? Vznik Časoprostoru. Stejně tak jako je jednota energie a hmoty, stejně tak je tomu u prostoru a času. Jedno bez druhého nemůže být.

Další odpovědi
Zvidatel

Chalatnikov řekl něco jako, že nemá smysl přemýšlet nad otázkou, co bylo před tím než vznikl vesmír, protože počátek času je totožný se vznikem vesmíru.Pojmy ”PŘED” a ”PO” nemají totiž bez existence času smysl.
Existuje vesmír existuje i čas. A naopak.

Otazník123

A taky existují hypotézy, že je vesmír cyklický a že až se smrští do počátečního bodu singularity, nastane okamžitě nový velký třesk ( právě to úplné smrštění je spouštěcí impuls velkého třesku a je klidně možné že se odehraje úplně stejně jako tentokrát. Tedy že se všechny prvotní částice rozletí stejným směrem, v úplně stejné posloupnosti jako nyní, se vytvoří planety, hvězdy, galaxie což znamená že se úplně stejně znovu vytvoří i naše země potažmo i život na ní, od prvního organismu, přes opice, až k člověku, všechno ve stejném sledu událostí a i každý z nás si tu odžije úplně ten stejný život jako teď a jako už možná milionkrát v minulosti a ještě mnohokrát v budoucnosti, protože není důvod aby se cyklus odehrál jinak než nyní (pokud je tedy všechno důsledkem nějaké prvotní příčiny) Samozřejmě po žádném cyklu nezůstane jediná stopa nebo hmotná struktura (paměť) která by se přenesla do cyklu dalšího a mohla nám to trochu ujasnit..... Podle této bláznivé hypotézy čas tedy nezanikne ale ihned se spustí od znova.

annas

V archivu najdete mnoho otázek na téma čas.,

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co%20je%20%C4%8Das%­20--

Albert Einstein – čas je relativní veličina

„Einstein popsal čas, jako jdoucí v přítomnosti a zároveň ve vazbě s minulostí a přítomností. Filosofové tvrdí, že by se čas mohl stále opakovat, jelikož celý čas existuje v jednom okamžiku. Známí a populární současný vědec Hawking potvrzuje existenci času jedním jednoduchým tvrzením. Jedeme-li autem, jedeme do kopce, zatočíme a jedeme nějakou dráhu, jako délku. To jsou tři dimenze, ale ještě jedeme v nějakou dobu, to je jasný důkaz o existenci času, dle Hawkinga. Naše činnosti pohání čas a naše mysl. Abychom vůbec mysleli, potřebujeme nějakou dobu v čase, opravdu ale za tím stojí čas“ atd.

http://internet­week.cz/albert-einstein/albert-einstein-cas-je-relativni-velicina

"Čas neexistuje. Všechno probíhá najednou, tvrdí respektovaný fyzik

Standardní model vesmíru pracuje už od dob Alberta Einsteina s tím, že čas je jedním z rozměrů našeho vesmíru, podobný prostorovým rozměrům.

Brian Greene to v knize Elegantní vesmír popisuje velmi pochopitelně: „Když se s někým chceme setkat, popíšeme mu, kde v prostoru ho očekáváme – například v 9. patře budovy na rohu 53. ulice a 7. avenue v New Yorku. Máme zde tři díly informace odrážející konkrétní pozici ve třech prostorových dimenzích vesmíru. Stejně důležité ale je, kdy ho očekáváme – například v 15. hodin. Tento díl informace říká, kde v čase se naše setkání uskuteční. Události jsou tedy určeny čtyřmi díly informace: třemi o prostoru a jedním o čase.“

Co je čas?“ je špatná otázka. Čas totiž není

Tohle všechno je ale jen iluze – alespoň podle fyzika Juliana Barboura. „Když se pokoušíte chytit čas, vždycky vám proklouzne mezi prsty,“ tvrdí. „Lidé si jsou jistí, že čas existuje, ale nejsou schopní ho nijak uchopit. Myslím si, že je to proto, že čas ve skutečnosti vůbec neexistuje.“ Fyzik k tomu samozřejmě nedospěl jen tak při přemýšlení někde v hospodě; dostal se k této myšlence studiem toho, jak věda vnímala čas. A to od Isaaca Newtona, pro kterého byl čas řekou, která teče vždy a všude stejně, až po nejmodernější exotické teorie superstrun"_ atd.

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik.html

aliendrone

Metafyzické otázky jsou vždycky na hlavu. ;) :D :D

BTW – tvoje úvaha o „době“ mezi zhroucením jednoho a velkým třeskem druhého vesmíru je nesmyslná. Když nemáš nic, nemáš ani čas. Nemůžeš tedy říci, že doba „mezi vesmíry“ (koncem jednoho a počátkem dalšího) „nějak trvala“ – jakkoliv dlouze či krátce. ;) :D :D