Miroslavst

Kompostér?

Dnes jsem stavěl kompostér, takový ten plastový. Máte ho někdo?
http://www.ioc­p.cz/domain/oc­praha/files/5zah­radnicentrumpra­ha.cz/komposte­ry.jpg
Jaké máte zkušenosti? Co všechno tam dáváte a co zase ne?
Musím tam kupovat nějaký ty granule?
Díky za rady.
Doplňuji:
Jde mi především o to, jestli tam přidávat ty přípravky-urychlovače, vápno a jiné nebo ne?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Bumbes

Mám stejný, žádné granule nedávám, mimo klacků a tlustých kořenů tam dávám všechno, i vypletý plevel. Někdy se to tam tak zapaří, že se z toho až kouří. Pod kompostérem mám starý silný smaltovaný plech (ze starého kotle), aby se mi nepropadal do země (zkušenost) a šel dobře udržovat i vybírat. Humus vybírám většinou na jaře, po zimě je kompletně solidně rozložený.
Doplňuji:
Jelikož mám sekačku upravenou na mulčování, nemám skoro žádnou trávu na kompost (max 1 kolečko týdně). Kompostéry mám 2 a ani je nestíhám zaplnit i bez urychlovačů. Vápenec se špatně rozkládá, proto ho rozpouštím ve starém sudu a slabým roztokem prolévám pozemek i záhony – pozor na thuje, azalky rododendrony a jehličnany – v žádném případě nevápnit! Kompost také nevápním, zdá se mi, že vápno brzdí rozklad odpadu.

Další odpovědi
elektrikář

Zkompostovat lze veškerý rostlinný odpad. Trávu,větvičky z drtiče, listí,slupky ze zeleniny. Já tam dávám popel ze dřeva a briket. Malou část rozdrcené omítky, vše na hromadu trochu posypat hlínou hnůj od koně od sousedů.Hlavně to potřebuje občas pokropit vodou. Rozkladné mikroorganizmy potřebují vlhko.Po roce to přeházím a za dva roky je to rozložené. Přidávám to do trávníku pod ovocné stromy,do záhonů pokud jsou nějaké startovací granule nevím :Mnělo by to být v návodě.
Doplňuji:
Bílé vápno se může bez problémů v menším množství přidat.

mosoj

Já sice nekompostuji, ale ty prodávané kompostéry se mi zdají moc malé na to abych tam dával vše z produkce zahrady. A ještě aby to tam hnilo dva roky. Z tohoto důvodu ( kapacitního) si myslím že to nějaký ten urychlovač ( což jsou hnilobné bakterie)
bude chtít. Já myslím, že ten kupovaný se nepřehazuje. Prosím opravte mě pokud se mýlím.

rybíz

Souhlasím s předchozími odpovědmi, ale, vápno do kompostu moc nedávat, podle mne ruší zrání kompostu.Také bych nedával pod kompostér žádný plech, pouze pletivo.Totiž kompostér bez dna přiláká více žížal do kompostu, kde jsou nezbytné, ale nedostanou se za nimi krtci.Mám vyzkoušeno.Říká se, když hnojit nevápnit a opačně.Kompost je vlastně kvalitní hnojivo.

Zdroj: mé zkušenosti

Sheeana

My máme tento kompostér http://www.pu­ruplast.cz/kom­postery/ a dáváme do něho vápno jako urychlovač normálně.