patmull

Kolik uprchlíků je v současnosti v ČR?

Víte někdo přesné číslo, popř. jak to zjistit.

Nejlepší odpověď
dubraro

Oficiálně a legálně okolo půl milionu. Ukrajinci, Albánci, Jugoslávci, Vietnamci… Uprchlíků z poslední vlny, z muslimských zemí je tu legálně snad jen dvanáct, nelegálních a neregistrovaných se odhaduje nízké desetitisíce. Ve větších městech je vyšší výskyt cizokrajných mužů očividný.

Další odpovědi
mosoj

Viz Waldemar Matuška :

Ty můj kvítku medový,
to se nikdo nedoví.

anonym

Zjistit se to dá tak, že je všechny spočítáš.

dr.luha

U nás se nová směrnice EU o zákazu šíření invazivních druhů evidentně nedodržuje. Počty zjistit nelze, páč jsou neustále v pohybu.

ten který je

To je těžké, jsou zde nelegálně a někteří uprchlíci z ČR uprchli za lepším lizem.Zjistit přesné číslo nelze.

Nuk nuk

Nechápu, proč byla otázka uzavřena, když nikdo neodpověděl správně ani se o to nepokusil. Všichni odpovídající vypověděli pouze podle svých dojmů a emocí nabytých z mediálních zpráv a ještě k tomu zahraničních.
Statistika uprchlíků v ČR se dá snadno najít zde: www.suz.cz obnovují ji cca po 14 dnech a někdy i častěji.
V tuto dobu je tedy na našem území přibližně 375 uprchlíků, nejčastěji z Ukrajiny, Číny, Kuby a Iráku. V detenčních zařízeních jsou to ještě navíc Nigerijci.

dubraro

Máte sice pravdu, ale také jen částečnou. Tyto údaje zahrnují jen uprchlíky registrované a ubytované v uprchlických zařízeních. Počet neregistrovaných a nelegálních nelze zjistit, pouze odhadovat.
Další diskuzi by bylo lze vést o tom, kolik z nich jsou skuteční uprchlíci a kolik osoby zdržující se na našem území z jiných důvodů.

Proč jsou otázky uzavírány nechápu taky, připadá mi to jako ryze subjektivní a nahodilé.

Nuk nuk

Nepleťme si pojmy. Uprchlík je člověk, který uprchl ze své země, ať už z důvodu ozbrojeného konfliktu, pronásledování, diskriminace apod. Eknomický imigrant -ten se může pohybovat mezi uprchlíky, ale jeho důvody jsou ekonomické a jeho cílem je svou ekonomickou situaci nebo situaci svých příbuzných doma. Imigrant – je prakticky kdokoliv, kdo se přistěhoval např. do ČR a má v úmyslu zde zůstat. Může to být původně uprchlík, ale také to může být renomovaný univerzitní profesor, který přijel naprosto legálně a ne základě svéh povolání se zde rozhodl usadit natrvalo.
ČR má poměrně dost přísné imigrační a azylové zákony (což je samozřejmě dobře) a není tak jednoduché u nás získat azyl, natož se tu pohybovat načerno, tím spíš dnes, když jsou všichni ve střehu. Většina uprchlíků, kteří se k nám dostanou, jsou lidé, které policie někde našla ve vlaku nebo v nějaké dodávce, na cestě do Německa. Takoví lidé až na výjimky putují rovnou do záchytných zařízení – tedy do detence – a mají mizivou šanci tady zůstat. Obvykle o to ani moc nestojí. Když se podíváte na mnou uvedený odkaz, zjistíte, že to je to největší číslo. Ti kteří řekají na azyl, jsou většinou v pobytových zařízeních, a později mohou přejít do integračních (to je to nejmenší číslo). Pokud se podíváte na seznam nejčastějších zemí původu, pak je z něj jasné, že jde povětšinou o země, kde se skutečně buď válčí (Ukrajina, Irák) nebo lidé utíkají před politickým pronásledováním (Čína – tam jde zřejmě o skupinu asi 60 křesťanů, kterým naše vláda neví, zda má udělit azyl, Kuba).
Jediní, komu se asi daří tady občas pobýt nelegálně, jsou někdy Číňané, Vietnamci apod. To ale skutečně nejsou uprchlíci a ani se za ně nevydávají. Do zařízení pro zajištění cizinců se totiž nemusí dostat jen běženci bez dokladů, ale i lidé, kteří zde pobývají načerno, vyprší jim povolení k pobytu, čekají z nějakého důvodu na vyhoštění apod. Nejspíš proto tam jednu z největších skupin tvoří právě Vietnamci.