Kapicka

Kolik to má tedy být?

Dobrej,tak tedy rovnou k věci.Mám tu jeden příklad,na který ale vůbec nemůžu přijít, tedy:Vypočítejte obsah rovnoramenného trojúhelníku se základnou „z“ a příslušnou výškou „v“,je-li
z=5,1 m;v=(zl­omek)2/3 z .Moc nechápu to v=… s tím zlomkem jelikož nevím jak toto počítat jinak obsah trojúhelníku znám ale toto mě vážně nenapadá.Moc vás prosím o radu a mockrát děkuji
Doplňuji:
Ano,děkuji to sice ano,ale v učebnici máme výsledky a je tam 8,67 m2 což teda nechápu.Takže nevím jestli je to tam nějak špatně napsaný.

Odpovědi
Michal Kole

5,1 vynásobiz zlomkem 2/3

U geometrických příkladů je nejduležitější náčrtek a barevně zvýraznit co znáš a co máš vyočítat
Doplňuji:
mě to vychází

vypočtenou výšku pak dosadíš do vztahu pro výpočet plochy trojúhelníku
(základna * výška)/2

Sůwa

Převedeno doslov je to :
základna se rovná 5,1 metrů
výška ( trojúhelníku) se rovná dvě třetiny základny = 5,1 × 2/3 = 3,4 m
Vzorec pro výpočet trojúhelníku je základna x výška / lomeno ( děleno) 2. Stačí?
Doplňuji:
Vždyť je to dobře :
5,1 × 3,4 = 17,34
17,34 : 2 = 8,67 m2 a to máš tak i v učebnici.
Normálně bys měla přemýšlet sama, aspoň si zkus pár dalších příkladů. Jak radil Michal, asi to chce nejdřív nakreslit. Trojúhelník je vlastně polovina čtverce nebo obdélníku, proto je to děleno dvěmi. Napiš do diskuze vzorce pro výpočet obsahu čtverce a obdélníku, abychom viděli, žes to pochopila.

tom004

Další docela zajímavý způsob jak jiného někoho přimět k vypracování domácího úkolu. Zkus občas „navštívit“ školu a ptej se učitelů.Rádi Ti pomohou.