danvitka

Kolik protopí přímotop, konvektor, olejový radiátor, atd.?

Krásný den. Zajímalo by mě zda se dá spočítat „kolik“ (částka) protopí klasické elektrické přitápění jako jsou konvektory, olejové radiátory apod. Každý pořád nadává: „ty jsi zapla přímotop?, to bude zase účet“…ale mě by teda zajímalo, zda je ta rozdílná částka (při nezapnutém, zapnutém) tak zásadní oproti běžnému provozu domácnosti…500,– za hodinu, den, týden? :)
Jde o to, že topíme na tuhá paliva – dřevo uhlí. Ovšem „občas“ se prostě nikomu nechce jít zatopit, nebo už to nemá smysl protože za 2 hodinky třeba odjíždíme, já jsem ovšem teplomilný člověk, takže v těchto případech si ráda zapnu přímotop :)
Odp.1 — Takže netřeba vědět nic o konvektoru? Každý přece musí „žrát“ jinak…

Nejlepší odpověď
zjentek

cena za 1kWh proudu + distribuce x počet kWh/měs. (vidno na elměru)

k doplnění: za kolik „zežral“ ti prozradí právě ten elektroměr.
A nebo mrkni na štítek přímotopu- kWh na štítku x cena za 1kWh proudu + distribuce = cena za 1hod provozu

Další odpovědi
Front

Odhadem zaplatíš 8 až 10 Kč za 1 hodinu provozu přímotopu. Je zde uvedeno málo informací.

lexx

přečti si údaj příkon na štítku topidla (W) no a pokud je to – například – 2000 W
tak za půl hodiny protopíš 1kWh a ze známého tarifu za elektřinu snadno odvodíš cenu, jednoduché jak násobilka

JájsemRaibek

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět a to z několika důvodů.
Za prvé příkon spotřebiče, za druhé sazba za elektřinu, za třetí nastavení teploty.
Pokud je přímotop např. 2000W, tedy 2kWh, spotřebuje za jednu hodinu právě dvě kilowaty. Nyní jde o cenu. Např. já mám dvojsazbu a el. topení mi topí jen po dobu nízkého tarifu, jehož cena se pohybuje kolem 2,–Kč. Pokud nemáš přímotopnou sazbu, cena kilowathodiny se pohybuje někde kolem 6,–Kč.
No a pak termostat, který je ve spotřebiči zapojen, ten při dosažení určité teploty vypne.
Takže přímotop může topit hodinu nebo taky tři, ale pokud je tepleji a je nastaven na máo, tak třeba vůbec.

JarkaHor

Taky by mě zajímalo jak se to pohybuje ať vím s čím počítat jelikož se nás to taky bude týkat a budu muset přitápět přímotopem. A jsou mezi těmi přímotopy velké rozdíly? Zajímal by mě názor na oravu.

Michálek1245

Elektrická topidla mají většinou 100% účinnost, ale počítejte s tím, že kWh bude prostě dražší a dražší. My osobně jsme se dali cestou klasického kotle a pořídili si na zimu od https://act.a­friso.cz/udrzo­vani-teploty-vody/ regulátor na udržování teplé vody v radiátorech. Díky tomu jsme mohli zvednout celkovou účinnost otopné soustavy a ušetříme na topení. 😉

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

danvitka

Gecco: Bohužel o fyzice nevím zhola nic a nijak se za to nestydím, každý víme něco :) od toho je tu tento server, aby se pokládali otázky :) takže pokud tedy víte o fyzice a konvektorech vše, ráda se něco dozvím :*

Konvektor běží při klasickém tarifu, jen pro běžné spotřebiče, příkon max 2300W, spuštěn cca hodinu denně, při běžném provozu (ne noční)…můžete počítat :) chcete ještě něco vědět?

JájsemRaibek

Odpovím za gecca jestli mohu.
Nemáte dvě sazby,nemáte tedy ani noční terif, správně nízká sazba. 1 hodinu denně, příkon 2300W což je 2,3kWh. Dejme tomu, že se během doby nevypne, takže běží hodinu.
2,3kWh x sazba, která je ve vašem případě cca 5–6Kč (berme 5,50) to je 12,65Kč/denně jednu hodinu. Za měsíc to je: 379,50Kč.
Oproti tomu se sazbou na přímotop (ale ten vám při tomto používání nedají) by byla 4,60 denně při provozu hodinu a měsíčně to je 138,–Kč.

danvitka

Takže netřeba vědět nic o konvektoru? Každý přece musí „žrát“ jinak ne?

gecco

Ne, nemusí…
Mohou klidně „žrát“ úplně stejně…
___
To, kolik elektrospotřebič „sežere“, je závislé na příkonu spotřebiče a době, po níž je zapnut. Pokud to chceš vědět přesně, kup nebo půjč si wattmetr a spotřebič zapoj přes něj.
___
Dalším faktorem je ale „vědět něco o konvektoru“ – od způsobu fungování se odvíjí (ne)užitečnost toho kterého z nich (radiátor, konvektor, sálavý panel…) v konkrétních podmínkách…

Hlada

Všechna elektrická topidla mají účinnost téměř 100%. Jinak řečeno, přemění na teplo prakticky celý příkon.