tazalka

Kolik metrů 1) od sloupu elektrického vedení 2) a od drátů lze stavět dům?

Mám na mysli klasický sloup, ne ty velké stožáry. Prosím i s případným aktuálním odkazem. Děkuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Od toho klasického – tedy přesněji 3×230 V není žádné omezení, protože pokud by bylo, tak by ti ani do domu nemohli dovést elektřinu.
Takový sloup ti sami energetici postaví hned vedle domu.

Další odpovědi
Alesh

S ohledem na to, že ti úplně stejnými dráty může být dovedena elektřina do domu a že se klasicky vedou i elektrická vedení po sloupech hned vedle domů, tak předpokládám, že to lze prakticky bez limitu nebo zkrátka velmi, velmi blízko tj. něco jako jeden metr apod.

Mc Merkurion

… zde odkaz: http://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/ochra­na-prirody-a-krajiny-ochrana-lesa-a-pudy/dotaz/ochranna-pasma-podle-energetic , http://www.du­mazahrada.cz/stav­ba-rekonstrukce/stav­ba/2012/12/10/ochran­ne-pasmo/ jinak s těma sloupama je to jinak: sloup ti u baráku můžou postavit, barák vedle sloupu nikoli (odpověď elektrikářů ohledně sloupů stará cirka pět let) …

Jiří Bohumil

Ochranná pásma jsou až od 1 kV výše. Pro nn vedení nejsou stanovena, vedení i sloup nn může být (teoreticky) na „doraz“. V případě, že vedení směřuje těsně, nebo nad objektem, může být uchyceno na konzole, případně na střešníku na objektu. Pouze norma ČSN EN stanovuje vzdálenosti, ze kterých nesmí být vedení na dosah – t.zv. bezpečná vzdálenost (třeba z oken, vikýřů, balkonů a pod.). Pro vzdálenost stromů (prořezávka) se požaduje 1 m od vedení nn.
Odkaz na výše uvedené podmínky ochranných pásem vn z energetického zákona 458/2000Sb. a požadavky na údržbu (stromy) v okolí vedení nn :
http://www.vis­ky.cz/e-on-upozorneni-vlastnikum-ci-uzivatelum-nemovitosti-na-zasa/