bolak

Kolik má čeština ryze českých slov?

Původem. Jako kaše, robot..atd. Je někde seznam?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě ne. Neví se ani, kolik máme slov vůbec. V Etymologickém slovníku V. Machka je ve formátu A5 866 stran. Na každé straně jiný počet slov, ani v něm nejsou všechna slova zahrnutá, navíc jsou zde nejen indoevropská, praslovanská pračeská, staročeská, ale původem i z dalších jazyků.

Jinak kodifikované výrazy jsou jen spisovné, dále jsou slovníky nespisovné češtiny, nářeční, jejichž slova nejsou zachycena v etymologickém (jen některá) ani ve Slovníku nespisovné češtiny atd. . Vyšel Akademický slovník cizích slov atd. Exituje Korpus českého jazyka, který obsahuje současnou slovni zásobu, ale všechna slova nejsou kodifikovaná … Strá slova zanikají, nová vznikají, posouvají se z centra slovní zásoby na okraj atd.

Navíc čeština se neustále vyvíjí, vznikají slova nová. Napadá mně slovo velín, které je české, ale utvořené podle špatných pravidel.

Jinak počty slov ve slovnících v odkazu
http://gayste­ti.blog.cz/0705/ko­lik-ma-cestina-slov
Doplňuji:
Slovo robot vymyslel J. Čapek, je tedy původem české, ale základem bylo sloveso rob, robota atd. = práce vůbec. To jsou slova praslovanská, i když u vých. Slovanů je tvar rab(ota). Příbuzné je labor – lat. práce, výraz chtěl původně použít K. Čapek.

kaše – opět společný etymologický původ s litev., lotyštinou. V polštině kasza.

Vzpomněla jsem si na houfnici, stč. haufnicě od houfný – že házela ne jednotlivé kameny, ale naráz. Z češtiny bylo slovo přejato do slc., pol. a něm. Odtud pak ojediněle zpět do češtiny jako haubice, houbice i do ruštiny jako gaubice.

Proto se domnívám, že slova jsou zahrnuta do slovníků. jak sjem uvedla, neví se ani kolik slov je ve slovní zásobě. . Jazykovědci z ÚJCAV budou mít přehled, která slova se z češtiny dostala do jiných jazyků, která česká zastarala atd.

annas

Vysvětlení: robota je podstatné jméno, chtěla jsem napsat robotovat, ale slvoeso vzniklo později. 🙂