Neonka

Kolik lidí už stanulo na vrcholu nejvyšší hory světa ?

Nejlepší odpověď
annas

Přesné číslo není uvedeno – konstatování – na Mount Everest vstoupily tisíce lidí. O těch nejúspěšnějších si můžete přečíst v článku na:

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/ig­svet.asp?r=ig­svet&c=2003M119O05A

Další odpovědi
venkovan

Nebýt toho, že výlez na tento kopec živí mnoho místních lidí, tak se nad touto módou trpně usměji. Naštěstí touto touhou netrpím a tak na tomto kopci nepřibyde můj odpad, který z ní dělá nejvyšší skládku na světě.
Očas na Discovery a podobných kanálech běží seriál o výstupu na Everest. Mám pocit, že je to téměř jako procesí, jen v trochu horších podmínkách.

hanulka11

Je to z loňských zpráv

Letošní jaro došlo k mírnému poklesu počtu expedic usilujících o nejvyšší vrchol naší planety. Na nepálské straně bylo registrováno celkem 157 zahraničních lezců a 190 Šerpů, v Tibetu to bylo dohromady kolem 165 lidí. Podle statistiky legendární kronikářky Elizabeth Hawley bylo na vrcholu Everestu od roku 1953 do roku 2009 zaregistrováno celkem 4557 úspěšných výstupů. Mnoho lidí ale na vrchol vystoupilo dvakrát či vícekrát. Celkem tedy na nejvyšším bodě stanulo 3163 lidí. V roce 2010 přibylo dalších 513 úspěšných výstupů, z nichž 268 patřilo horolezcům, kteří na vrcholu byli poprvé. Nejaktuálnější statistika tedy říká, že na Mt. Everestu je zaznamenáno 5070 úspěšných výstupů a na vrcholu stanulo již 3431 lidí.

Letos se na Mt. Everestu zapisovaly další rekordy. Apa Sherpa (na fotografii) vystoupil na vrchol již po dvacáté a teprve třináctiletý Američan Jordan Romero se stal nejmladším člověkem na vrcholu. Na hoře došlo i k tragédiím. Při sestupu z vrcholu zemřel britský horolezec Peter Kinloch (28), který ztratil zrak a nepomohla mu ani záchranná akce Šerpů. Brit usiloval o Seven Summits. Na tibetské straně došlo k úmrtí čtyř horolezců, mezi nimiž byl i účastník maďarské expedice Laszlo Varkony.

Zdroj: http://www.li­deahory.cz/star­si-novinky/427-nepal-leto2010-novinky