Ondrej01

Kolik lidí bylo na území Československa popraveno komunisty za dob komunismu?

Babička se často zmiňuje o komunistech dost vulgárními slovy a také tvrdí, že komunisté popravili spoustu nevinných lidí. Kolik lidí to bylo a proč byli popraveni?

Odpovědi
Mc Merkurion

… babička má pravdu, ale ty se trochu pleteš, komunismus u nás nebyl … čísla jsou zde: http://www.po­licie.cz/clanek/o­beti-komunistickeho-rezimu.aspx

Kepler

Jestli politické zřízení komunismu nebo diktatura komunismu je celkem jedno. Výsledky jsou zřejmé. K Merkurionově výčtu bych ještě připsal víc než 100 zastřelených lidí během sovětské okupace v r. 1968.

anonym

Bilanci politických represí za komunismu není možné určit přesně. Komunisté důsledně zametali stopy a nevedly u vyhrocených případů záznamy. Údaje které, se uvádí a které vychází ze známých či dosvědčených případů jsou tedy na spodní hranici toho co bylo zřejmě skutečností.

Popraveno z politických důvodů cca. 280 osob
Zastřeleno na hranicích cca. 374 osob
Zemřelo ve vězeních a lágrech cca. 4500 – 7000 osob
Z politických důvodů odsouzeno v ČSR cca. 250 000 osob
Emigrovalo cca. 200 000 – 300 000 osob

Zdroj: https://marys­ka.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=210361

Emefej

Babička se plete. Nikdo nevinný nebyl popraven, všichni se po několika výsleších na StB dobrovolně ke svým zločinům přiznali. U soudu většinou sami žádali o trest nejvyšší.

dubraro

Babička má pravdu.
Obětí bylo 100 – 1000. Proč takový rozptyl? Protože nevíme, co znamená „popraveno“. Byli to jen ti, kteří byli usmrceni na základě rozsudku soudu? Nebo i ti, co např. zemřeli při pokusu z komunistického „ráje“ utéct? Spáchali sebevraždu? Zemřeli, protože režim neměl peníze na jejich léčení?