zjentek

To nevím. Záleží na více faktorech, okolnostech.

Ale mám zajímavý postřeh. Všiml jsem si, že letos je u nás mezi obydlími extrémně mnoho ježků a kosů a taky, že tady není žádný, řečeno mírně nadneseně – vůbec žádný hmyz. Prostě je to tady řádně vyzobané. Až z toho mrazí. Tak málo hmyzu všeobecně, ani nepamatuji. Naštěstí žížal je letos taky dost, protože se částečně vrátila voda, ale jinak je Prajzská úplně vyďobaná! Také mezi prostým obyvatelstvem stále větší oblíbenost a neodborné používání vertikutátorů na jaře DOKONALO SVÉ. Mno, dejte lidem konzum a oni vám dokáží, kým jsou.

Stačí chodit s otevřenýma očima a člověk taky lecos spatří a pochopí. A zavřít oči znamená jistou smrt pro faunu i flóru.

Taky zabij bobra, zachráníš strom.

Takže si vyber. Jiřičky? Anebo hmyz?

Anebo otevřít ty oči a mít pak obojí. (;

Drap

Tito ptáci si hledají pro svá hnízda lokality, kde je dostatek potravy. Proto jejich hnízda nejčastěji najdeme na místech kde je ustájen dobytek. V místě kde je jedna kráva je podstatně méně much, než když je ustájeno celé stádo. Podle toho je tam i tolik vlaštovek, či jiřiček. Obecně lze říct, že hnízd i ptáků za poslední léta hodně ubylo. Je to způsobeno právě těmi potravinovými zdroji. Na venkově býval v každém domě, nebo alespoň přes jeden nějaký dobytek, prase, koza, kráva, drůbež králíci a podobně. Dnes jsou stavy v celé republice na0% stavu před rokem 1989, tudíž i počet hnízd i ptáků je o to menší.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Souhlasím s Drapem – kromě poslední věty.