Kelt

Kolik fotografií mohu udělat na tabletu?

Mám tablet, kde jsem si nainstaloval kameru. Mohu si tedy vyfotit to, co chci. Kolik fotek mohu udělat? Chci si ofotit nějaké knihy, abych je nemusel nosit. Jak zjistím, velikost jednoho snímku v kb? Pak už bych si s těmi soubory poradil a někam je uložil. Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

JPEG soubor by měl na jednu stránku knihy v nějakém rozumném rozlišení a přiměřené úrovni komprese několik set kb, počítej tak 400Kb na stránku. Ale jpeg se na tenhle účel vůbec nehodí, je pro ten účel neefektivní.

O něco výhoděnjší je formát PNG protože tomu můžeš nastavit omezenou barevnou paletu (třeba jen 5 odstínů šedi) a stejnou stránku s textem do něj uložíš v přijatelné kvalitě díky indexované barevné paletě jen jako 150Kb soubor.

Vůbec nejefektivnější je ale uložit naskenovanou knihu jako text. Tedy z grafiky převedený na text pomocí OCR programu. V takovém případě se ti text na jedné stránce vejde do pouhých 1,5Kb (stokrát méně)

Jsou to jen přibližná čísla která se v konkrétních případech mohou trochu lišit ale je z nich jasně patrné o kolik výhodnější je místo výchozího formátu JPEG pro tvou kameru použít PNG potažmo TXT přes OCR

… pokud zvolíš poslední zmíněnou variantu pro uložení nafocené knihy vejde se ti na tablet s 64GB úložištěm při průměrném počtu stran 200 na každou knihu asi 230 tisíc knih. naproti tomu ve formátu JPEG asi jenom 900 knih, docela rozdíl že ? Na datovém formátu záleží.

P.S. Ten rozdíl mezi počtem knich v textovém formátu (a tim je vedle, txt, html třeba i formát epub) vynikne ještě víc, když ty jednotlivé knihy v textovém formátu zkomprimuješ (zip, rar, 7z), text se totiž komprimuje těmito metodami mimořádně efektivně a archiv bude mít třeba jen setetinovou velikost proti původní velikosti textového souboru. Naproti tomu jpeg nebo png soubory se výše uvedenými metodami komprimovat nedají vůbec, přesněji řečeno zkompromovaná velikost bude stejná jako původní velikost obrázku.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Jaký obsah mají stránky textu Ti odpověděl celkem detailně ge0rge. Ovšem kolik jich uložíš na tablet záleží na tom, jaké zvolíš úložiště. Můžeš na interní paměť tabletu a zde záleží na tom , jakou ji tablet má. Jinak pak můžeš uložit vše rovněž na externí úložiště, nejlépe mikroSD kartu vloženou do tabletu, pokud má tablet na ní slot. A zase záleží, jakou SD kartu dokáže tablet „obsluhovat“. Může to být velmi různé, ale běžné a dostačující je 32 GB.
Nevím co Tě vede k tomu, ofocovat knihy, ale pokud jde o čtení běžných knih, doporučuji Ti stáhnout zdarma, z Uložto.cz, knihy již zpracované do formátu e-pub, které můžeš na tabletu s OS Android, po nainstalování aplikace vhodné čtečky (já používám v současnosti ReadEra, kterou stáhneš z GooglPlaye) číst. A vejdou se těch knih, na microSD kartu, tisíce. Já osobně takto čtu, bez problémů, na smartphonu s displayem 6", na vložené mSD kartě 32 GB, kde, mimo jiné, mám „knihovnu“ o 2800 svazcích. A mimo to i audioknihy ve formátu mp.3, kterých tedy tak vždy cca 10 a ty obměňuji po „přečtení“, neboť obsah těchto je poněkud větší. Velká výhoda, mohu číst kdykoliv a kdekoliv, kdy mám příležitost, čas a náladu, neboť mobil mám vždy u sebe.:-)

Edison

Ve vlastnostech obrázku zle zjistit velikost. Kam se budou ukládat buďto v nastavení OS, nebo příslušné aplikace.

Kepler

To záleží především na velikosti paměti tabletu, samozřejmě i na velikosti jednotlivého snímku. Radši bych si fota ukládal na flešku, nezabírají moc paměti.