Kryšpín

Kolik bylo ve 2. světové válce československých vojáků v maďarské armádě po boku německé armád?

Dne 14.3.1939 přepadla Maďarská vojska nejvýchodnější část Československa Podkarpatskou Rus boj trval krátce asi týden, údaje jsou různé o počtu zabitých na obou stranách, část Rusi zůstala pod Maďárským vlivem a někteří Rusíni odvedeni do armády. Část Maďarské armády se dostala až ke Stalingradu část zajata a zabita. Někteří Rusíni putovali na Sibiř a ti zdravější do trestných rot Sovětské armády, jakmile se zastavil neb neútočil byl zastřelen.
Tolik informace Ukrajinského podnikatele podnikajícího v Česku z Berehova, rovněž paměti jeho prarodičů a kroniky.
Snažím se dohledat solidní zdroj bez úspěchu.

Kolik bylo Československých vojáků v Maďarské armádě po boku Německé armády ve 2 válce?

Nevložil odkaz, odkud jste informace převzal.

Odpovědi
Edison

V maďarské armádě nebyl ani jediný československý voják. Jestlli, tak ta mohlo být několik Čechů.

Pepa25

Nepodařilo se mi dohledat, že by Rusíni (obyvatelé Podkarptské Rusi) museli rukovat do maďarské armády. Naopak je faktem, že jich desetisíce utekly v březnu 1939 a těsně poté do SSSR, kde často skončili v gulazích, ale pak řada z nich bojovala ve Svobodově armádě.

Kryšpín

Pepa25, history.franko­.lviv.ua.

Dne 13.6.1917 zasedal v New Yorku Rusínský Kongres. Později jednání presidenta USA mezi W. Wisonem a TGM o připojení PR k Československu, toto podpořili američtí Rusíni 67%, tendence připojení k Polsku, Maďarsku neb Sovětskému svazu bylo 1%. Sloučení s ČSR bylo utvrzeno podpisem Saintgermainkej smlouvy 10.8.1919.
V roce 1945 útočili českoslovenští komunisté na E. Beneše aby PR daroval Sovětskému svazu což se rudém povedlo. / E. Beneš Mnichov, zdrhnout do Anglie, v roce 1943 kupčení se Stalinem, v roce 1945 daroval PR a v roce 1948 předal žezlo komunistům /. V roce 1992 delegaci z Podkarpatské Rusi v Praze se žádosti o připojení k Československu odmítl president V. Havel.