Lucimia

Kolik by stálo denní dojíždění?

autem do Prahy za prací z asi 76 km vzdálené vesnice při dnešní cenně benzínu a průměrné spotřebě auta? Asi 70 km lze počítat jako cestu po dálnici. Kolik by to tak přibližně vyšlo cesta tam a zpátky denně?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Pokud budeme brát průměrnou spotřebu nějakých 8 litrů na 100km a cenu benzínu kolem 32Kč za litr, tak cesta tam by vyšla 76/100*8=6,08 l­itru*32=195,–Kč. Zpět by bylo samozřejmě to samé, tudíž denní cesta by vyšla na 390,–Kč
Samozřejmě, že v Praze by spotřeba stoupla a při honění na dálnici taktéž.
Jen pro zajímavost při průměru 21,08 pracovních dní v měsíci by to vyšlo na 8222,–Kč měsíčně a ročně by to vyšlo 114.270,–Kč což už je dost velká palba.
A další náklady, že každých přibližně 3 měsíce výměna oleje v motoru, což je dalších cca 500–1000Kč za čtvrtletí. A to nepočítám pneumatiky a ostatní opotřebení vozidla. Ročně jen do a z práce by se najelo 38456 kilometrů.