Kryšpín

Kolik bude celkem strop za elektřinu i s distribucí?

Premiér Fiala povzbudil národ max. 6 Kč dáma Uršula v Bruselu šla ještě níže a drátkař od ČEZu sdělil, není v tom započtena distribuce tak se v těch signálech nemohu orientovat.

Nejlepší odpověď
Drap

Počítej s tím, že budeš platit cca 10× více než v loňském roce. Přesná čísla se teprve dozvíš.

Další odpovědi
Pepa25

Takže kalkulačku do ruky, selský rozum a oprášit si čtení: "Komise navrhuje stanovit strop příjmů pro inframarginální výrobce ve výši 180 EUR/MWh. " Viz https://ec.eu­ropa.eu/commis­sion/presscor­ner/detail/cs/IP_22_­5489 180 euro je 4500 Kč za MWh, za kWh je to 4,5 Kč. Jde o cenu výrobců, takže bez DPH (navíc sazby se v EU liší).
V ČR se mluví o 6 Kč vč. DPH.
K tomu je samozřejěm distribuce, ale to si musí každý soudruh spočítat sám, protože záleží, jaké má jističe atd.
Odkazem co bude sakumprásk 7 – 9 Kč (viz zdroj). Vloni to bylo průměrmně 5,8 Kč / kWh.

Zdroj: https://www.kur­zy.cz/zpravy/670586-vlada-navrhuje-zastropovani-cen-elektriny-na-6-kc-kwh-vcetne-dph-a-plynu-na-3-kc-kwh-vcetne-dph-pro/

Hlada

Strop je na elektřinu nebo plyn, ne na součet. Cena za distribuci a ostatní se nemění. Z ostatních plateb se nebude platit příspěvek na zelenou energii.

Pepa25

Drap: Max. 9 Kč za kWh není desetinásobek loňských průměrných 5,8 Kč za kWh …

da ny

Pravda,
šplhala postupně vzhůru. Rok 2018 = 4,07 Kč (ČEZ). PRE v Praze 4,05 Kč.
Průměrně je tak celková cena včetně všech poplatků za 1 kWh v roce 2020 odhadována na 4,69 korun (1 kWh = 1,57 Kč). Od r. 2023 6 Kč /kWh.