led

Kedy sa zmenil spôsob písania rímskych číslic? Aspoň približne v ktorých rokoch, desaťročí?

Potrebujem napísať letopočet 1241 tak ako sa písal vo svojej dobe. Nie, ako v súčasnosti.
Pôvodné rímske číslo 4 sa písalo IIII, 40 písali XXXX.V stredoveku sa zmenil spôsob zapisovania rímskych číslic s úpravou IIII=IV, XXXX=XL a podobne aj vyššie čísla.

Prípadne, ak by tu sa našiel historik, ako sa písal letopočet, (nie novelizovane, ako sa píše dnes, alebo v stredoveku) v časoch na prelome vekov tj. okolo roku 20–100 n.l

Ďakujem.

Nejlepší odpověď
Klaproth

V předmětu typografie na tiskařském učilišti jsme se učili, že současný způsob zápisu se začal používat v XVI. století. Víc už si nepamatuji, od dob učiliště uplynulo více než XL let.

Další odpovědi
Pepa25

Údajně se zápis IV zapisoval i v římské době a v raném středověku zřejmě oba způsoby. Isaac Asimov píše, že IV se nepoužívalo, protože by to mohlo připomínat IUPITER. Pokud jde o 13. století, asi bych už použil IV.

Letopočet (rok) v římské říši byl primárně určen podle konzulů, pokud se číslovalo, tak to bylo Ab urbe condita, jak předpokládám víte. To je doloženo např. v tzv. fasti. Takže to bylo tak, že rok 13 před n.l. byl „a. DCCXXXIV“ neboli 735 od založení města.

led

Klaproth, ďakujem
takže, ak uvediem rok 1241 ako MCCXXXXI teoreticky nemusím v očiach kritikov nič pokaziť.
🙂

Klaproth

Asi áno. V té době to byl obvyklý způsob zápisu.

Zajímavost: V XVIII. století byly pro zápis letopočtů velmi populární chronogramy, ale ten bez znalosti latiny nenapíšeš.

Edison

Hodně zajímavá otázka. Onehdá toto bylo zmíněno v jednom dokumentu o vývoji matematiky, ale kdy k tomu došlo si nevybavím… Jen vím, že k tomu došlo v době, kdy se začalo počítat s většími čísly, ještě před aplikováním arabských číslic a před objevem nuly snad někde v Indii.

led

V stredoveku bol celkovo „myšmaš“ pri písaní číslic.
Práve to je obdobie (rok 1241), pre ktoré hľadám správne písanie rímskymi číslicami. Vtedy už bolo známe Fibonaccovo dielo „Liber Abbaci“ o používaní arabských číslic. Myslím, že na našom území ešte dielo nebolo známe, ale akési arabské čislice boli známe aj vďaka vtedajším tatárskym nájazdom. Prechod na všeobecné používanie arabských číslic bol až niekedy od XV.storočia n.l.