arygnoc

Kedy sa začali muži holiť?

Nejlepší odpověď
iceT

Po tisíce let muži svádějí se svými vousy nekonečný boj. Na obličeji je jich asi 25 000 a za rok narostou o 125 – 150 mm. Průměrný muž stráví holením za život 3 000 hodin.

Historie holení nás vrací zpět až do doby kamenné, asi 100 000 let př. n. l. Starověké jeskynní malby ukazují, že muži již záhy objevili způsoby, jak odstranit vousy z tváře. Zpočátku je jednoduše vytrhávali použitím lastur (škeblí) jako pinzet (kleští). Nejstarším objeveným holicím nástrojem byly čepelky z pazourku zhotovené cca 30 000 let př. n. l. Trvalé holicí nástroje byly vyrobeny až po vzniku metalurgie: V Indii a Egyptě byly nalezeny měděné břitvy vyráběné počínaje rokem 3 000 př. n. l. Zvyk holit si obličej přejali kolem roku 330 př. n. l., za vlády Alexandra Velikého Řekové a Římani.

V 18. století se v anglickém Sheffieldu začaly vyrábět přímé ocelové břitvy. Ale tyto břitvy se rychle otupily a tak se musely pravidelně ostřit, aby se mohly opakovaně používat. V 19. století se začalo používat holicí mýdlo a vody po holení.

http://www.qu­ido.cz/objevy/ho­lici.htm

Další odpovědi
Michal Kole

Možná už v pravěku, kdy vynalezli pazourek a zjistili, že se s tím dají zrátit i vousy.

Já mám plnovous a třeba při jídle je to někdy nepraktické.