Elaela

Ke kterému bodu ve městě se měří nadmořská výška města?

V různých městech i v tom našem jsou tak zásadní výškové rozdíly. Ke kterému bodu se tedy měří nadmořská výška města? Každé město uvádí jen jednu. Děkuji

Odpovědi
Kepler

Nic jsem k tomu nenašel, ale tipnul bych si, že je to nadmořská výška bodu, kde hlavní vodní tok opouští katastr města. Všechny ostatní body na terénu budou výš. Jinak se to dá snadno zjistit na Google Earth.

elkon

Bývá to na střed města.

led

Nadmorskú výšku mesta určuje Nivelačný bod (Trigpointing) v centre mesta.
Nivelačné body, to sú tie trčiace hrubé kovové čudá v múroch, označené
kamenné hranoly trčiace zo zeme… https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=nivela%C4%8Dn%C3­%BD+bod&clien­t=avast&tbm=is­ch&tbs=rimg:CTPWRtXYG­xRXIjgOH9ZtPU8NSB­efVAsuvzAhImcIC­dS7wTbJ2XN4Rj1pz8KhMro­eXei8xiwqOUIO­wIdl0Be5W-oGwCoSCQ4f1m09Tw1I­EenfOG17PwWdKhIJ­F59UCy6_1MCER­n_1_1M6kt5Y-8qEgkiZwgJ1LvBNhHrB­KUBke_1V6ioSCcnZc3hGPWnP­EeFqynXzhriUK­hIJwqEyuh5d6LwR0r8_­12ugtLBkqEgnGLCo5Qg7Ah­xGd-KsNZF3JBioSCWXQF7lb6gbA­EXC9qbAf5VtN&t­bo=u&sa=X&ved=2a­hUKEwjdkO6hvrfjAh­XIsaQKHZnoAOEQ9C96BAg­BEBg&biw=1024&b­ih=666&dpr=1.25

Dochy

„Každé město uvádí jen jednu“
praha.eu:
průměrná 235 m n. m.
nejvyšší 399 m n. m. Teleček, Praha 5, katastrální území Sobín, lokalita Za hospodou (za Zličínem směr Chrášťany)
nejnižší 177 m n. m. Sedlec u Vltavy
Bílá hora 381, Děvín 310 m n. m., Petřín 318 m n. m., Vítkov 270 m n. m., Vyšehrad 231 m n. m.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Wikipedie:Jak_%C4%8D­%C3%ADst_info­boxy_%C4%8Des­k%C3%BDch_s%C3%AD­del
nadmořská výška
Nadmořská výška v přirozeném centru nebo rozsah nadmořských výšek zastavěného území sídla.

Mezi náma: Když jsem si kontroloval nadmořskou výšku mého bydliště, tak to tedy také moc nesedělo. Leda by se jako přirozené centrum brala starostova kancalář ve druhém patře. (náměstí je minimálně o 10 metrů níže než je údaj na wiki)

dubraro

Dříve se to udávalo „k prahu kostela“. Dnes je to buď nadmořská výška konkrétního místa nebo průměrná za zastavěnou oblast města.